BRISEL MOŽE DA STAVI TAČKU NA PROVOKACIJE HRVATSKE: Selaković veruje u pozitivnu reakciju EU
- Želim da verujem da je EU nastala na tradiciji antifašizma, da se više nikada ratni sukobi ne bi ponovili. Svaka vrsta rehabilitacije tih užasnih anticivilizacijskih ideologija, nije nešto što je tekovina EU i za šta se EU zalaže - rekao je Selaković
Ministar pravde Nikola Selaković kaže da jedino Brisel može da stavi tačku na niz provokativnih poteza Hrvatske i dodaje da je pristigla reakcija Evropske komisije formalna, jer se oglasila portparolka, a ne oni na koje je adresirano pismo premijera Srbije.
Selaković: Ovo nije najgore što možemo očekivati od Hrvatske!
- Želim da verujem da će drugačije reakcije biti, želim da verujem da je EU nastala na tradiciji antifašizma, da se više nikada ratni sukobi ne bi ponovili. Svaka vrsta rehabilitacije tih užasnih anticivilizacijskih ideologija, nije nešto što je tekovina EU i za šta se EU zalaže - rekao je Selaković za RTS.
On kaže da što se "ludilo više ponavlja" to se manje može kontrolisati, te da se na taj način zapale mase koje misle da su ovakve stvari normalne.
- Želim da se ovo završi što pre. Srbija je okrenuta budućnosti. Srbija nije davala nikakav povod za ovakve događaje i za našu državu važna je politička stabilnost jer ona znači ekonomsku stabilnost, više investicija - naglasio je ministar.
Kako kaže, plaši se da se situacija otrgla kontroli i da je zbog toga potreban glas Brisela, koji će da kaže "prestanite da veličate teroriste, naciste, prestanite da prekrajate istoriju". Pristigla reakcija od Maje Kocijančić, nastavlja on, zvuči strogo formalno, čim se oglašava portparol, a ne oni na koje je adresirano pismo predsednika vlade.
- To je više reda radi reagovanje, nema tu neke suštine. Evropska komisija poziva na dobrosusedske odnose u regionu zapadnog Balkana. Treba znati da to podrazumeva dve strane - kaže Selaković.
On je dodao da Srbija nikakvim svojim stavom nije doprinela diplomatskom konfliktu i da nikakvim postupkom nije isprovocirala ovakve događaje u Hrvatskoj, kao što je oslobađajuća presuda Stepincu, Glavašu, podizanje spomenika Miru Barišiću.
- Podižete spomenik čoveku, koji je osuđen za terorizam, a da u EU ostaju nemi, i da nam pričaju o dobrosusedskim odnosima onda to nije dobra reakcija - zaključio je on.
Zahtev Haškog tribunala za promenu zakona, kako bi se izručilo troje radikala, Selaković vidi kao svojevrsni pritisak na našu zemlju i naglasio da se zakon neće menjati zato što to međunarodni tribunal traži.
SELAKOVIĆ PORUČIO: U Hrvatskoj počinjeno najveće etničko čišćenje, a danas su članovi EU!
- Taj zahtev je neuobičan i pokušaj svojevrsnog pritiska. Ne sećam se da je haški tribunal isto to tražio kada su Francuska i SAD odbijale da postupe po njihovim zahtevima zbog ometanja pravde i vređanja suda - rekao je ministar za RTS.
On je podsetio da je Haški tribunal nadležan za ono što mu je propisao Statut koji je doneo Savet bezbednosti UN, odnosno za korpus krvičnih dela za koje može da izriče kazne zatvora.
- Naš Zakon o saradnji sa Haškim tribunalom donet je uz najtešnju saradnju sa međunarodnim krugovima i predstavnicima međunarodne zajednice - podsetio je Selaković i dodao da je neprihvatljivo da od međunariodnog tribunala stiže zahtev za promenu zakona.
Upitan da li će se zakon menjati on je rekao da zakon može da se menja, ali da se neće menjati zato što traži i nalaže haški tribunal.
- Mi smo tražili od Haškog tribunala da taj predmet ustupi našem sudstvu i oni su to odbili. Pokazali smo dobru volju - rekao je ministar i dodao da Srbija od tribunala nije dobila odgovor kako samo Srbi umiru u haškim kazamatima.
(Telegraf.rs/Tanjug)