Dačić: Strateški prioritet Srbije je punopravno članstvo u EU! (FOTO)
Pogrešno je i meriti dopinos Srbije procentima pridruživanja
Potpredsednik Vlade Srbije i šef diplomatije Ivica Dačić istakao je danas da je doprinos Srbije zajedničkoj spoljnoj i bezbednosnoj politici EU pogrešno meriti procentima pridruživanja i crno-belom slikom da se moramo odlučiti za jednu od strana, jer Srbija učešćem u mirovnim misijama i ulogom u regionu daje značajan doprinos toj zajedničkoj politici.
Dačić primio Viktoriju Nuland: Istaknut značaj bezbednosne saradnje u regionu (FOTO)
On je, govoreći na konferenciji, "Globalna strategija spoljne i bezbednosne politike EU i zapadni Balkan", naglasio da je to Srbija posebno dokazala i tokom prošlogodišnjeg predsedavanja OEBS-u.
Dačić je podvukao da je strateški prioritet Srbije - punopravno članstvo u EU - neupitan i mnogobrojno puta potvrđen.
Globalna strategija EU, kako je istakao, sa velikom paznjom je propraćena i u Srbiji, iako ona nije članica i nije bila uključena u njenu izradu.
Za Srbiju, kako je rekao, Strategija je bitna, pošto je zemlja započela pregovore o članstvu u EU, čiji je važan segment usaglašavanje sa politikom Unije.
- Svet, a time i EU, ali i zapadni Balkan, koji ima, ako ne ključnu, onda važnu ulogu u bezbednosti Unije, prolaze kroz velika iskušenja i izazove, kao što su terorizam, migracija, verski fanatizam, klimatske promene i druge - kazao je Dačić.
Srbija se, prema njegovim rečima, do sada pokazala kao pouzdan i kredibilan partner u očuvanju stabilnosti na zapadnom Balkanu, ali i ublažavanju posledica migranstke krize, čiji je talas uzdrmao celu Evropu.
Ukazujući da se ne može isključiti da je migrantska kriza uticala na ishod referenduma u Velikoj Britaniji, Dačić je konstatovao da EU nije mogla u boljem trenutku da predstavi Globalnu strategiju.
Srbija je procesom skrininga u Poglavlju 21, koje se tice zajedničke spoljne i bezbednosne politike, za koju je nadležno Ministarstvo inostranih poslova, započela pregovore o ovoj oblasti, ukazao je on.
- Srbija je od potpisivanja S SP 2008. započela proces usaglasasvnja sa zajedničkom spoljnom i bezbednosnom politikom EU, iako je pravno bila obavezujuća od 2013. stupanjem na snagu tog dokumenta. Naš procenat pridruživanja iznosio je 99 odsto - rekao je Dačić.
Istovremeno je ukazao da je Srbija, prilikom donošenja odluka, imala u kontinuitetu konzistentant stav, a to je da nismo u ovoj fazi u mogućnosti da podržimo sve odluke EU.
U nekim situacijama, kako je podsetio, nismo pratili stav EU, ili se nismo pridruživali njihovim izjavama.
Ta pozicija, prema njegovim rečima, postaje vidljiva od 2014. godine kada je počeo sukob u Ukrajini, kada se drastično povećavaju odluke u vezi Ruske Federacije i kada naš postotak pridruživanja pada na 60 odsto.
S tim u vezi pomenuo je da je postupak pridruživanja prošle godine iznosio 65 odsto, ove 63 sa tendencijom rasta.
Dačić je ukazao da Srbija pruža značajan doprinos kroz učešće u vojnim misijama EU i UN, i da se time Srbija se pokazala kao dosledan i pouzdan partner EU.
Trenutno je, kako je preneo, 336 pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama UN i EU, od kojih 29 u mirovnim misijama EU.
Po svom doprinosu u odnosu na broj stanovnika Srbija je prva u regionu i osma u Evropi, podsetio je Dačić rekavši da Srbija može dati doprinos i u civilnim misijama EU.
- Strateško opredeljenje Srbije jeste punopravno članstvo u EU. Nažalost taj proces se protekle dve godine nije odvijao živom dinamikom, i otvorili smo tek dva poglavlja. Ohrabruje što nastavljamo taj proces 18.jula, otvaranjem dva ključna reformska i politička poglavlja 23 i 24 - istakao je on.
Dačić je kazao da će Srbija nastaviti posvećeno da radi kako bi ostavrila cilj da do kraja godine otvori dalja poglavlja, kao što su poglavlje 5, ali i 25 i 26.
- Srbija želi kontinuirani i otvoran dijalog sa institucijama i članicama EU o svim pitanjima u oblasti spoljne i bezbednosne politike. Moja poruka zemljama koje nisu dale saglasnost za izveštaj skrininga u poglavlju 21 jeste da što dalje budemo odmicali u procesu to dublje ulazimo u proces reformi, koje podrazumevaju mere koje imaju specifičnu političku težinu - kazao je on.
Dačić je ukazao da je za Srbiju veoma važna poruka u Globalnoj strategiji EU da kredibilna politika proširenja predstavlja starteško ulaganje u prosperitet i budućnost Unije, i da će biti zasnovana na striktnom i fer procesu.
Zapadni Balkan i EU, kako je podsetio, dele iste izazove, koji zahtevaju zajednički odgovor.
Srbija je, kako je podvukao, čvrsto opredeljena da odgovori na brojne izazove savremenog doba i da doprinos suzbijanju pretnji kako na regionalnom, tako i globalnom nivou.
- Vlada Srbije će pažljivo analizirati Globalnu strategiju, kao i strategiju bezbednosi i odbrane, a posebno segment pretnji - najavio je Dačić.
On je izrazio zadovoljstvo što na konferenciji učestvuje i izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Dejvid Mekalister, rekavši da Srbija želi da on misli sve bolje i sve lepše o našoj zemlji, te da se zbog toga ulaže toliko truda da upozna Srbiju.
- Malopre je rekao da će doći na Sabor trubača u Guči, što je dobar korak napred - šaljivo je konstatovao Dačić.
Zamenik ambasadora Nemačke u Srbiji Aleksander Jung ocenio je da činjenica da je Globalna strategija EU odmah diskutovana u Beogradu dokaz značaja koji Srbija pridaje EU i strateškom opredeljenju da pripada evropskoj zajednici vrednosti, ali i namere Unije da uključi Srbiju.
- Želja da Balkan bude deo EU odražava se u Globalnoj strategiji. Srbija na putu pridruživanja nastavlja, otavranjem poglavlja, da napreduje -konstatovao je on.
Kada je reč o energetskoj nezavisnosti od Rusije, koju EU želi da navodno ostvari na zapadnom Balkanu, Dačić je rekao da bi voleo da i Nemačka ima takav odnos prema Rusiji.
- Ne može Srbija da ima problem zbog Južnog toka, a da Nemačka nema problem zbog Severnog toka. Ne može Srbija da ima problem što taj nije u skladu sa nekim energetskim paketom, a to isto uradi Nemačka, pa valjda je princip - princip i važi isto za Srbiju, Nemačku i Italiju, to je suština politike koju treba da vodimo - podvukao je on.
(Telegraf.rs / Tanjug)