DVA SCENARIJA: Evo šta Bregzit znači za Balkan

Treba postaviti pitanje da li će Balkanske zemlje u situaciji daljeg razjedinjavanja Evropske unije i dalje želeti da se pridruže takvoj Uniji - ističe Korina Stratulat

Ukoliko Evropska unija posle Bregzita krene da se dalje razjedinjuje proširenje će biti gurnuto ka dnu liste prioriteta, a pitanje je da li će Balkan i dalje želeti da uđe u takvu Evropsku uniju, smatra Korina Stratulat iz Centra za evropsku politiku (EPC) u Briselu.

ZAMISLITE DA STE BRITANAC: I glasajte ovde da li ste za izlazak Velike Britanije iz EU!

U tom centru ocenjuju da bi izlazak Velike Britanije iz EU mogao da ima dvojak uticaj na politiku proširenja Evropske unije.

Korina Stratulat, analitičarka EPC zadužena za Zapadni Balkan u izjavi za Agenciju Tanjug kaže da sve zavisi od toga kako će EU reagovati na Bregzit.

- Pitanje je da li ćemo krenuti da se još više približavamo ili razdvajamo u budućnosti. Ukoliko se dogodi prvo, to bi moglo da ojača politički prioritet proširenja, iako sumnjam da će i tada zemlje članice odustati od striktnosti i uslovljavanja, što znači da se sam proces proširenja neće ubrzati - ocenjuje Stratulat.

CRNE PROGNOZE UGLEDNOG LISTA ZA BRITANIJU: Ovo ih sve čeka kada napuste EU

Ukoliko prevagne drugi scenario razjedinjavanja Evropske unije, to bi, prema rečima Stratulat, moglo da znači da bi proširenje moglo biti gurnuto ka dnu liste prioriteta Evropske unije.

- Međutim, tu treba postaviti i pitanje da li će Balkanske zemlje u situaciji daljeg razjedinjavanja Evropske unije i dalje želeti da se pridruže takvoj Uniji - zaključuje Korina Stratulat.

DONALD TUSK O REZULTATIMA BREGZITA: Ono što nas ne ubije samo nas jača!

Najviši evropski zvaničnici EU u svojim prvim reakcijama posle odluke Velike Britanije da izađe iz EU naglašavaju odlučnost sada 27 zemalja članica da očuvaju jedinstvo Unije.

Istovremeno, već su se oglasile i partije krajnje desnice Francuske i Holandije, koje pozivaju svoje građane na referendumo o izlasku iz EU.

(Telegraf.rs/Tanjug)