RADOVANJE: Karadžić kaznu može da služi i u Srbiji!
S obzirom na to da Radovan Karadžić nije naš državljanin, Srbija bi mogla sa Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija, koji je osnivač suda u Hagu, da potpiše ugovor o prihvatanju osuđenika, i konkuriše da bivši predsednik Republike Srpske izdržava kaznu u našoj zemlji
Radovan Karadžić, prvi predsednik Republike Srpske, kog je Haški tribunal osudio na 40 godina zatvora, teoretski može da služi kaznu i u Srbiji jer on nije naš državljanin, piše Sputnjik.
Srbija, naime, može da potpiše ugovor o prihvatanju osuđenika iz Haškog tribunala na odsluženje kazne sa Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija koje su osnivač tog Suda.
SREBRENICA MU PRESUDILA?! Evo za koje ZLOČINE je ZAISTA osuđen Radovan Karadžić na 40 GODINA ROBIJE
- Radovan Karadžić nije državljanin Srbije, pa bi Srbija mogla da konkuriše da on izdržava kaznu ovde - objašnjava Dragoljub Ognjanović, haški advokat.
On ocenjuje da je teško poverovati da bi tako nešto bilo odobreno, ali, kako kaže, u nekom trenutku, kada taj Sud bude okončao svoj rad, tada bi Srbija trebalo da preduzme sve aktivnosti u tom pravcu.
- Karadžićeva presuda još nije pravosnažna, a dok to ne postane, moglo bi da prođe i više od godinu dana. Prema proceduri, u Haškom tribunalu komisija, procenjujući kapacitete u državama sa kojima Tribunal, posredstvom Ujedinjenih nacija, ima potpisane ugovore, odlučuje o tome ko, gde, u kojem zatvoru i koje države izdržava kaznu. To je nešto što se čuva u strogoj tajnosti i što se zna tek onoga trenutka kada se obelodani odluka o tome gde će osuđenik izdržavati kaznu. Na tu odluku niko ne može da utiče. Vrlo često i do samog trenutka odlaska ni sam osuđenik ne zna ništa - navodi Ognjanović.
SELAKOVIĆ: Vlada Srbije NEĆE reagovati na presudu Radovanu Karadžiću!
Ognjanović dodaje i da Haški tribunal ima obavezu da zemlju porekla osuđenika, odnosno Ministarstvo pravde te države, obavesti gde će njihov državljanin da izdržava kaznu i to se radi bez izuzetka:
- Ali, o izdržavanju kazne, uslovima pod kojima se ta kazna izdržava, ponašanju tog lica dok izdržava kaznu brigu vodi sam Tribunal. Pravilnikom Tribunala je predviđeno da svaki osuđenik može da bude pušten posle odležane dve trećine kazne, ali se u tom slučaju primenjuju zakonske odredbe one države u kojoj izdržava kaznu. Međutim, krajnju saglasnost za to daje Tribunal.
Ovo su reakcije Bosanaca na presudu Radovanu Karadžiću (VIDEO)
Njegov kolega Branislav Tapušković, takođe haški advokat, podseća da Srbija dugo vremena pokušava da izdejstvuje da Srbi osuđeni pred Haškim tribunalom kaznu služe u našoj državi.
- To u ovom momentu ne dolazi u obzir, ali ako bi se to rešilo između države i UN to bi bilo moguće ne samo za Karadžića, nego i za ostale naše ljude. Inače, Tribunal ne može da uputi osuđenika u državu koja ne želi da ga preuzme - rekao je Tapušković.
(Telegraf. rs)