BULDOŽER JOJ NIŠTA NIJE MOGAO, ALI JESU - KILOGRAMI EKSPLOZIVA! Najnoviji detalji rušenja ŠIPTAROVE VILE u Šilerovoj (VIDEO)
Prvi kramp u zidine udaren je 14. marta 2003. godine u 15 časova, a kompletna zgrada srušena je 13 dana kasnije - 27. marta uz korišćenje kilograma i kilograma eksploziva
Intervjuom Borisa Tadića za NIN vila Dušana Spasojevića i Mile Lukovića u Šilerovoj ponovo je postala aktuelna tema u Srbiji i to 13. godina posle njenog rušenja! Bivši predsednik Srbije okrio je u razgovoru sa Oljom Bećković nove detalje, kao i razloge zbog kojih je njegov koalicioni partner i lider LDP-a Čedomir Jovanović odlazio kod KUMA i ŠIPTARA.
- O čitavom aspektu ubistva Zorana Đinđića razgovarali smo nakon mnogo godina, to je bila ozbiljna pretpostavka naše saradnje. On je meni dao jedno potpuno drugačije viđenje, mislim da je on tu apsolutno čist i da nikada nije imao priliku da odgovori na valjan način šta se sve tu dešavalo. On je u tim, kao i nekim drugim posetama obavljao misiju i ispunjavao zadatak koji mu je dao predsednik Demokratske stranke - rekao je Boris Tadić na pitanje da prokomentariše odlaske Čedomira Jovanovića u Šilerovu.
Još uvek se ne zna ko je tačno dao nalog za rušenje vile u Šilerovoj 38-40, a mediji u Srbiji su godinama pisali razne verzije ovog događaja ipak, ostaje činjenica da je rešenje o uklanjanju bespravno sagradenog objekta na placu u ovoj zemunskoj ulici doneto 10. marta 2003, samo dva dana pre atentata na srpskog premijera Zorana Ðindica, a ono je započeto dva dana posle njegove smrti.
Prvi kramp u zidine udaren je 14. marta 2003. godine u 15 časova, a kompletna zgrada srušena je 13 dana kasnije - 27. marta!
Pre samog početka otpočinjanja rušenja, oko Šilerove se okupio veliki broj građana. Mediji su uveliko izveštavali da počinje rušenje „ozloglašene mafijaške tvrđave“, a oko kuće bile su postavljene jake policijske snage. Žandarmerija je nekoliko sati ranije zabranjivala bilo kakav prilaz ovom delu Zemuna.
Tačno u podne pojavila su se dva buldožera, kamioni, radnici „Beogradputa“... Išcekivanje se nastavilo još nekoliko sati, sve dok se nije pojavio sudski izvršitelj sa nalogom za rušenje. Prvi zamah buldožerske kašike propratio je aplauz okupljenih građana. Sledećeg dana upotrebljeno je pet kilograma plastičnog eksploziva, ali „tvrđava“ je ostala gotovo netaknuta.
Rušenje Šilerove nastavljano je dan za danom, postavljanjem novih kilograma eksploziva. Detonacije su odjekivale svakih nekoliko sati, ali, bar gledano spolja, Tržni centar je tek nešto malo bio oštecen. Ipak, 27. marta sve je bilo gotovo. Mafijaško zdanje sravnjeno je sa zemljom.
Armatura zgrade je rađena sa gvoždem profila fi 24, noseći zidovi su debeli 40, a ploče 60 santimetara. Ovaj objekat je neka vrsta atomskog skloništa, koje je obezbedeno sa tri sprata i gradnjom u koju je ugrađena ogromna količina čelične armature.
Danas, toliko godina posle, na mestu gde je nekada stajala čuvena vila nalazi se ograđen prostor, na kome nema nijednog objekta, a plac je zarastao u travu, dok ispred njega ljudi parkiraju svoje automobile.
(Telegraf.rs)