DA LI SRBIJA TREBA DA POSTANE ČLAN NATO? Srbi će zbog ovih stvari ZAVOLETI ALIJANSU i želeti da budu deo nje!
Da li najnoviji sporazum o saradnji Srbije i NATO-a poništava vojnu neutralnost Srbije? Premijer Vučić kaže "NE", a kritičarima poručuje da su "politički licemeri"
SRBIJA SARAĐUJE SA NATO-om! Predsednik Srbije Tomislav Nikolić potpisao je juče Zakon o potvrđivanju sporazuma između Srbije i NATO-a. Sporazum je proteklih dana izazivao oštre polemike u javnosti i dovodio u pitanje vojnu neutralnost zemlje, a na jučerašnjoj konferenciji za medije premijer Aleksandar Vučić pokazao je dokumente Vlade Srbije koja se na ovu saradnju sa ALIJANSOM obavezala još 2005. godine kada su na vlasti u Srbiji bile DS i DSS. Telegraf.rs je ekskluzivno objavio zaj sporazum.
(EKSKLUZIVNO) Ovo je SPORAZUM koji je Srbija potpisala sa NATO! (FOTO)
Iako manje bitan od ranije potpisanog Individualnog akcionog plana o partnerstvu, na koji su saglasnost dali Boris Tadić i Vojislav Koštunica sporazum Srbije i NATO-a o saradnji u oblasti logistike, potpisan 2015. godine, digao je veću prašinu.
DA LI SRBIJA MORA DA UĐE U NATO? Ovo su razlozi zbog kojih SRBI treba da ZAVOLE ALIJANSU!
U anketi Telegrafa, na pitanje DA LI SRBIJA TREBA DA SARAĐUJE SA NATO? Više je onih koji smatraju da je ova saradnja neophodna.
Čak 11.000 dobrovoljno anketiranih ljudi uzelo je učešće u ovoj anketi našeg portala, a 53,27 odsto "odgovorilo je" da Srbija MORA da sarađuje sa NATO!
- Sporazum predviđa brojne privilegije za vojnike NATO, ali ne narušava vojnu neutralnost Srbije - tvrdi premijer Aleksandar Vučić i dodaje da Srbija želi da ima dobre odnose sa NATO-om.
- Ti veliki stručnjaci koji nam drže patriotska predavanja, nemoj da mi drže predavanja, jer su to oni isti za čije je vreme Kosovo proglasilo i dobilo nezavisnost, a njihova reakcija i podrška srpskom narodu se svela na jurišanje na beogradske džamije. Nama je NATO potreban kao saveznik, potreban nam je kao saveznik da nam čuva narod na Kosovu i Metohiji - istakao je Vučić.
ODGOVOR RUSIJE: Verujemo da će Srbija biti vojno neutralna
Kritičari odgovaraju: NATO bi na Kosovo mogao i drugačije, a vojna neutralnost je samo na papiru.
Reagovala je i Rusija - računa na vojnu neutralnost Srbije.
- Uočavamo da Srbija razvija odnose sa NATO-om. Polazimo od toga da će se Beograd, kako su više puta izjavljivali srpski zvaničnici, pridržavati politike neutralnosti, što je potvrđeno odlukom Skupštine Srbije - rekla je Marija Zaharova iz ruskog ministarstva spoljnih poslova.
Ovakva poruka Rusije je očekivana, kažu poznavaoci prilika, jer je osetljiva na svaki nagoveštaj širenja NATO-a na Balkanu. Saradnja sa NATO-om, kažu, ne znači i okretanje leđa Rusiji.
Boško Jakšić, novinar lista "Politika" kaže da odnosi Srbije i NATO podsećaju na reku ponornicu i da se "na površini o tome vrlo malo zna".
"Vojska Srbije, Generalštab, namenska industrija - sve se to reformiše u skladu sa standardima NATO. Ali sa druge strane, Srbija se drži pozicije neutralnosti i ta saradnja ide ne remeteći tokove saradnje sa Rusijom. Mogu samo na to da dodam da Srbija razmišlja o tome da kupi naoružanje u Rusiji", rekao je Jakšić.
(D. Z.)