IMALI SMO DEMAGOGE, UČILI SMO NA NAŠIM GREŠKAMA! Evo šta je Vučić rekao za BBC (FOTO)
Premijer Srbije gostovao je na britanskom javnom servisu i govorio o Siriji, evo šta je još rekao za BBC
Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić doputovao je večeras u London, gde će učestvovati na konferenciji "Podrška Siriji u regionu 2016", a pre toga govorio je za britanski javni servis o MIGRANTSKOJ KRIZI koja je uzburkala Evropu.
VUČIĆ U LONDONU RAME UZ RAME SA SVETSKIM MOĆNICIMA! Glavne teme - Sirija i migrantska kriza
- Imali smo demagoge, učili smo na našim greškama - rečenica je premijera koja je preneta preko Tviter naloga emisije "Njuznajt", koja se emituje na drugom kanalu javnog servisa BBC.
Na pitanje novinara šta će se desiti ako Nemačka u nekom trenutku zatvori granice, zbog čega bi u Srbiji došlo do nagomilavanja migranata, Vučić je rekao:
- Tesno sarađujemo sa Nemačkom i sa ostalim evropskim zemljama, učinićemo ono što bude evropska odluka. Ako nam kažu da se granice zatvaraju mi ćemo ih zatvoriti, čak iako ja ne mislim da je to najbolje rešenje. Ali, ako nam kažu da to jeste najbolje rešenje i zajedničko evropsko rešenje, mi ćemo tako učiniti. Samo nam je potrebno da čujemo šta je to sveobuhvatno, zajedničko evropsko rešenje - rekao je on.
Vučić je podsetio da je više puta u Briselu razgovarao sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i drugim evropskim liderima o problemu migranata.
- Ono čime smo bili nezadovoljni je to što Evropa nije mogla da nađe sveobuhvatno rešenje za migrantsku krizu. Rekli smo da ćemo postupati u skladu sa onim što se budu dogovorili. A sve vreme smo bili zemlja koja je te ljude tretirala na human, ljudski način. U Srbiji niste mogli da vidite suzavac, palice, svakakve druge stvari. Samo u Srbiji - naglasio je Vučić.
Premijer Srbije, koji danas sa brojnim svetskim liderima u Londonu učestvuje na Donatorksoj konferenciji za Siriju, naglašava da je Srbija prihvatila migrante jer je i sama pre 20 godina imala sličnu situaciju. On je dodao da je Srbija spremna čak i da učestvuje u sistemu kvota i da prihvati 5.000 ili 10.000 ljudi u našoj zemlji, ukoliko bi oni želeli da ostanu.
- Pet, deset, petnaest hiljada, koliko se već dogovorimo.Treba imati na umu da je Srbija mala zemlja, ako bismo mi pristali na toliko onda bi Poljska, koja je mnogo veća, morala da pristane na na primer 70.000 -80.000 izbeglica - smatra Vučić.
Na konstataciju novinara da je između zemalja istoka i zapada Evrope bilo dosta teških reči, i da je zapadna Evropa zamerila istočnoj da se ne ponaša solidarno, Vučić kaže da se tu ne radi samo o migrantima, već i o sakupljanju poltičkih poena u domaćoj politici.
- Mi to ne radimo, meni nije stalo do sakupljanja jeftinih političkih poena kod kuće. Ponašali smo se na evropski način. U Srbiji će za dva tri meseca biti izbori, ali nikome ne podilazim. Ne plašim ljude time kako je zemlja ugrožena, kako će nam se naseliti neki stranci - naglasio je on.
Na konstataciju novinara da je i Srbija imala jaku demagošku retoriku, Vučić kaže:
- Naučili smo nešto iz spostvenih grešaka, tako se najbolje uči. Možda smo nekada mogli to i da izbegnemo ali nije nam uspelo.
Svetski lideri, među kojima i premijer Srbije Aleksandar Vučić, okupiće se sutra u Londonu na konferenciji posvećenoj Siriji i migrantskoj krizi. Domaćini donatorske konferencije pod nazivom ” su britanski premijer Dejvid Kameron, nemačka kancelarka Angela Merkel, norveška premijerka Erna Sulberg, kuvajtski emir šeik Sabah Al Ahmed Al Sabah i generalni sekretar UN Ban Ki Mun.
Očekuje se i učesće američkog predsednika Baraka Obame i ruskog predsednika Vladimira Putina i predstavnika više od 70 država, nevladinih organizcija.
Donatorska konferencija ima za cilj prikupljanje finansijskih sredstava za dugoročnu ekonomsku pomoć onima koji su raseljeni zbog sukoba u Siriji i podršku zemljama koje su primile migrante.
Na konferenciji će, prema najavama, biti postavljeni ambiciozni ciljevi kada je reč o obrazovnim i ekonomskim mogućnostima, kako bi se pomoglo izbeglicama, ali i zemljama koje su im pružile utočiste.
(Telegraf.rs)