OŽIVELI SMO SRPSKI SAN STAR 40 GODINA - IŠLI SMO U PROKOP VOZOM! Evo šta nam se dogodilo... (FOTO) (VIDEO)
Ekipa Telegrafa prošetala je najduže građenom stanicom u našoj zemlji kojom od danas počinju da saobraćaju međunarodni i lokalni vozovi. Evo šta smo tamo videli
Srbija i Beograd su konačno san koji su sanjali 40 godina pretvorili u javu - otvorena je Železnička stanica Prokop, sa koje će uskoro polaziti vozovi ka gradovima u Srbiji, ali i u inostranstvu. Ekipa Telegrafa krenula je da prošeta ovim zdanjem i da vidi šta je to što je toliko kočilo njegovu izgradnju svih ovih godina. Evo šta smo zatekli na licu mesta!
Kao što je i najavljeno tačno u 10:00 premijer Srbije Aleksandar Vučić u društvu ministarke saobraćaja Zorane Mihajlović i gradonačelnika Beograda Siniše Malog pustio je u rad stanicu Prokop (njom su do sada išle linije Beovoza, a od sada će to činiti i međugradski i međunarodni vozovi).
(VIDEO) KAO SVEMIRSKI BROD: Pogledajte kako sada izgleda PROKOP STANICA!
Osam kolovoza, šest perona, dva putničko-prtljažna pothodnika (dedinjska i senjačka strana) nove klupe, video nadzor , svetlosna signalizacija, elektronske table sa informacijama o dolasku i odlasku željenih vozova, sve je urađeno da Prokop građanima pruži usluge po evropskim najsavremenijim standardima postajući tako centar železničke mreže Srbije.
- Sada će kašnjenje vozova zbog ulaska u Savski amfiteatar u staroj železničkoj stanici postati prošlost - tvrdi premijer.
Da je zaista ovo stanica uređena po standardima, te famozne Evrope vidi se na svakom koraku, dok šetamo Prokopom možemo videti kako sve sija i baš je sve kao što je prva internet televizija u Srbiji Telegraf Now to zabeležila - KAO U SVEMIRSKOM BRODU.
Izgrađene su četiri trafo stanice, ugrađeni dispečerski uređaji, lokalna kablovska mreža, sanirana hidroizolacija, sve zaista deluje savremeno i za ponos. Mnogi bi ovu stanicu mogli sada da uporede sa otvaranjem "Vukovog spomenika" koji je u to vreme, a i danas predstavljao ponos Beograda.
S obzirom na to da je u Prokopu izgrađen celokupan železnički saobraćaj, već bi u roku od nekoliko meseci tamo trebao da se preusmeri putnički saobraćaj. Prebaciće se svi novi vozovi i oni će saobraćati prema Nišu, Subotici, Novom Sadu.
U železnici očekuju da će ovu stanicu koristiti i do deset hiljada ljudi. Već od danas kreću dva nova polaska Beograd-centar- Novi Sad, a postoji i linija 34 gradskog prevoza koja saobraća do Prokopa. Pored urađenog staničnog dela, radiće se i bolje pristupne veze prema Bulevaru kralja Aleksandra i Auto-putu.
U drugoj fazi trebalo bi da se izgradi stanična zgrada ali i moderan poslovni centar koji bi trebalo da se nalazi u gornjem delu stanice . U toj fazi planirano je da se dobiju i četiri železničke stanice : Beograd-centar, Zemun, Rakovica, Novi Beograd čime će zamisao još iz davne 1971. da Prokop predstavlja prestonički železnički čvor biti konačno ostvaren.
Prvi projektant Prokopa Živorad Lisičić ocenjuje da je završetak prve faze radova ostvarenje sna. Navodi da je sam oblik građevine izmenjen i da ono što će se u budućnosti dorađivati jeste povezivanje železnice sa metroom i javnim prevozom. Veruje i da će naredna faza kao i ova biti završena na vreme.
Dve stotine ljudi domaće firme Energoprojekt radilo je 420 dana na Prokopu i time su ispunili predviđeni rok. Radovi , čija je vrednost 26 miliona evra finansirani su iz kredita Kuvajtskog fonda za arapski ekonomski razvoj. U Železnicama Srbije procenjuju da je za drugu fazu potrebno 40 miliona evra. Izgradnja celog projekta planirana je za dve godine, a premijer Vučić kaže da se u koštac sa drugom fazom kreće od marta.
(Č. Đ.)