(NIKADA OBJAVLJENE FOTOGRAFIJE) GOREO JE BEOGRAD! Evo kako je ZAISTA izgledalo krunisanje SRPSKOG KRALJA!
Evo kako je zaista izgledalo miropomazanje i krunisanje kralja Petra I Karađorđevića, a bilo je to veliko slavlje
Maja 1903. godine u Srbiji se dogodio prevrat kada je sa vlasti zbačena i zauvek ubijena dinastija Obrenović, a na njeno čelo dovedena je porodica Karađorđević, a za kralja izabran je Petar I Karađorđević. Ipak, na sam čin krunisanja i miropomazanja morao je da sačeka 1904. godinu, a sama ceremonija trajala je od 7. do 9. septembra i bila je to velika stvar za celu Srbiju i Beograd. Telegraf.rs vam donosi nikada objavljene fotografije ovog čina!
U prisustvu gotovo svih arhijereja, sveštenstva i mnoštva delegacija stranih zemalja miropomazan je i krunisan kralj Petar I Karađorđević, a Srbi su dobili svog, kasnije će se ispostaviti, omiljenog kralja!
Evo šta se dogodilo kad je MINISTAR finansija ODBIO da pozajmi pare KRALJU PETRU!
Zanimljiva je činjenica, da je ovo bilo prvo krunisanje u Srbiji od njenog postojanja, njime vladar, koji je već primio faktičku državnu vlast, svečano preuzima simbole vlasti, vladarske insignije. Protokol ceremonije preuzet je od Rusa, ali je trebalo napraviti krunu i ostalo što uz nju ide: skiptar, “državni šar”, ukrašenu kuglu koja simbolizuje planetu, i plašt sa posebno ukrašenom kopčom.
Svi su ovi predmeti u posebnoj povorci preneti u Sabornu crkvu, da tu prenoće i budu osvećene. Zabeleženo je da su u jednoj kočiji sedeli predsednik vlade koji je držao krunu, i predsednik Narodne skupštine sa šarom, a za njima, u drugoj kočiji, minisitar vojni držao je skiptar, a predsednik Državnog saveta plašt.
Krunisanje je bilo zabava za ceo Beograd, kroz koji je kralj perošao na putu od Dvora do Saborne crkve u pratnji sinova i svite. Pred crkvom su ga dočekali arhijereji i sveštenstvo, koji su ga odveli do prestola.
Krunisanje je počelo kraljevim čitanjem ‘’Vjeruju’’, posle čega je bio ogrnut kraljevskim plaštom. Potom je sam kralj stavio krunu na glavu, primio od Radomira Putnika skiptar u desnu a šar od radikala Ace Stanojevića u levu ruku i seo na presto.
Kruna je čuvana u kapeli pri Dvoru, u Prvom svetskom ratu bila pohranjena u prizrenskoj Bogosloviji, a u Drugom u manastiru Žiči, da bi se nakon Drugog svetskog rata obrela se u depou Narodnog muzeja.
(D. Z.)