SRBI BI MORALI DA ĆUTE NEPREKIDNO DVE GODINE I 172 DANA! Naježiće vas razlog ove KRVAVE TIŠINE (FOTO)
Ako se uzme u obzir da je u ovom krvavom ratu stradalo 1.300.000 Srba to bi značilo, da ukoliko želimo svakom junaku posebno da odamo počast i priznanje za njihovu borbu u vidu minuta ćutanja, da bi neprekidno morali ćutati dve godine i 172 dana
Srbija danas obeležava DAN PRIMIRJA U PRVOM SVETSKOM RATU, dan kada je prestalo krvavo ubijanje u kojem je poginulo oko 1.300.000 Srba što je činilo gotovo trećinu stanovništva u to vreme Kraljevine Srbije. Telegraf.rs vam donosi priču o tome koliko bi morali neprekidno da ćutimo kada bi odredili minut tišine ta svaku žrtvu!
Veliku pobedu u Prvom svetskom ratu Srbija je skupo platila! Tokom rata izgubila je, procenjuje se, između 1.100.000 i 1.300.000 stanovnika što je činilo gotovo trećinu ukupnog stanovništva ili čak oko 60% muške populacije.
Zemlja je razorena, a bilo je primera da se u nekim mestima (manjim) u Srbiji nakon Velikog rata nije vratio nijedan odrastao muškarac.
VEROVALI ILI NE - Zbog ovog VAGONA cela Srbija danas NE RADI! (FOTO)
Srbija danas slavi Dan primirja, na spomenike borcima biće polagani venci u crkvama paljene sveće i odavani minuti počasti palim herojima koji život položiše na olata otadžbine.
Ako se uzme u obzir da je u ovom krvavom ratu stradalo 1.300.000 Srba to bi značilo, da ukoliko želimo svakom junaku posebno da odamo počast i priznanje za njihovu borbu u vidu minuta ćutanja, da bi neprekidno morali ćutati dve godine i 172 dana!
U Srbiji je Dan primirja relativno nov praznik, jer se slavi od 2012. godine, mada se pre toga od 2005. godine u osnovnim i srednjim školama prvi čas posvećivao ovom značajnom danu u srpskoj i evropskoj istoriji.
Na današnji dan 11. novembra 1918. godine, Nemačka je kapitulirala, te se u Srbiji i Evropi ovaj dan obeležava kao Dan primirja u Prvom svetskom ratu. Tog dana u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, potpisano je primirje. Ono je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine. Danas ljudi na reveru treba da okače simbol ovog praznika i da se sećaju svih žrtava u Prvom svetskom ratu.
(D. Z.)