NE KOSOVO U UNESKO U BRISELU: Srbija daje sve od sebe da se posle Pariza pregovaranje nastavi!

- Naš čvrst stav je da se o takvim stvarima pregovara u Briselu, gde im je i mesto - rekao je Mrkić istakavši da su svi svesni teškoća i iskušenja zbog pokušaja Prištine da "svoje jednostrane i ilegalne akte nekako legalizuju na mala vrata"

Generalna konferencija Uneska će sutra u Parizu raspravljati i odlučivati o zahtevu Kosova za prijem u tu organizaciju, a Srbija će, kako je najavljeno, učiniti sve da ta tačka dnevnog reda bude odložena i da se o tome pregovara u Briselu.

TELIMA ĆE ISPISATI "NE KOSOVU U UNESKU": Studenti će na Mitrovdan poslati jasnu poruku svetu! (FOTO)

Ambasador Srbije pri Unesku Darko Tanasković za Tanjug kaže da što se tiče izgleda da se Generalna konferencija pozitivno izjasni o tom zahtevu, oni su objektivno krajnje neizvesni.

S obzirom na to da sistem glasanja u Unesku, gde su za prijem države nečlanice UN potrebne dve trećina glasova onih koji su pristupili izjašnjavanju, pri čemu se glasovi uzdržanih prilikom utvrđivanja rezultata ne uzimaju u obzir, moguća su oba ishoda, jer će verovatno razlika između glasova "za" i "protiv" biti veoma tesna, ističe ambasador Tanasković.

- Da bi se izbegla ovakva nepoželjna politička podela u specijalizovanoj agenciji UN za obrazovanje, nauku i kulturu, Srbija će predložiti odlaganje rasprave o ovoj kontroverznoj tački dnevnog reda, bar do narednog zasedanja Generalne konferencije 2017. godine - naveo je Tanasković.

Za donošenje odluke o odlaganju, napominje, potrebna je prosta većina glasova, uz iste propozicije postupka i utvrđivanja rezultata izjašnjavanja.

- Sve je, dakle, otvoreno - zaključio je Tanasković.

Savetnik predsednika Srbije Ivan Mrkić izjavio je u petak da će delegacija Srbije predložiti da se ta tačka odloži, jer je to, kako je rekao, najrazumniji stav za čitav region.

- Naš čvrst stav je da se o takvim stvarima pregovara u Briselu, gde im je i mesto - rekao je Mrkić istakavši das u svi svesni teškoća i iskušenja zbog pokušaja Prištine da "svoje jednostrane i ilegalne akte nekako legalizuju na mala vrata".

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić upozorio je u sredu u Parizu da se ne sme dozvoliti da Unesko bude politizovan ili zloupotrebljen i apelovao na odlaganje debate o članstvu Kosova u toj organizaciji kako bi se dala šansa dijalogu.

Ako do glasanja i dođe, Dačić je pozvao sve zemlje da glasaju protiv, jer će u suprotnom prekršiti međunarodno pravo.

- Odložimo debatu po ovom pitanju u Unesku i dajmo šansu dijalogu jer to je jedini način da se i o ovom pitanju postigne obostrano prihvatljivo rešenje i time izbegnu dalje podele, politizacija i konfrontacija unutar Uneska. Ovakav pristup je i u duhu principa na kojima je utemeljena ova Organizacija i, uvereni smo, u najboljem je interesu regionalne stabilnosti i saradnje - rekao je Dačić.

Kako je istakao, međunarodno pravo je univerzalno i važi za sve.

U obraćanju na generalnoj debati 38. zasedanja Generalne konferencije Uneska, Dačić je podsetio da Unesko ne donosi političke odluke o državnosti, a da po osnovu rezolucije SB UN 1244, Kosovo i Metohija teritorija Republike Srbije pod privremenom upravom UN, na kojoj i danas deluje misija UN - UNMIK, što znači da "Kosovo nije država".

Da je ishod sutrašnje rasprave u Generalnoj konferenciji Uneska sasvim neizvesna potvrđuje I pisanje prištinskog Telegrafa koji prenosi da kosovska delegacija smatra da se trenutno ne može predvideti da li će uspeti da obezbedi dve trećine glasova za članstvo u tu specijalizovanu agenciju UN.

Telegraf, naime, piše da pojedine zemlje članice Uneska, koje su priznale Kosovo, do petak nisu predale akreditive zbog čega neće moći da glasaju.

Reč je o šest zemalja - Antigva, Dominikanska Republika, Kirabati, Maršalska Ostrva, Nauru i Niue.

(Telegraf.rs / Tanjug)