SRBI NISU ROBOVI I NEĆE DA RADE BESPLATNO! Ova rečenica ODJEKUJE Srbijom i danas. Evo i zašto

Kakav god da je bio vladar, knez Miloš Obrenović je uspeo ono što mnogi njega pre nisu, a to je da oslobodi Srbe od prinudnog rada za vreme turske okupacije

Youtube/TomoNews US, Wikipedia/Ebrahim

Na današnji dan pre 178 godina Srbi su i zvanično rekli ZBOGOM ropstvu, a to im je omogućio svojom odlukom knez Miloš Obrenović koji je doneo odluku o ukidanju KULUKA - besplatnog rada! Telegraf.rs vam donosi pričo o ovom istorijskom događaju koji je od Srbije napravio normalnu državu!

ZA OVAJ TAJNI RAZGOVOR SRBIJA ZNA, A ĆUTI O NJEMU! Ovako je prošao srpski diplomata kada se INATIO VELIKOM VOĐI! (FOTO) (VIDEO)

Decenijama, vekovima se priča kako su Srbi morali mnogo da "saviju kičmu" i da na kraju daju svoje živote, da bi se izborili za svoju slobodu i stvorili svoju državu, posebno u vreme vladavine Turaka. Osim što su bili obespravljeni, što  je sasvim dovoljno, morali su i da "kuluče". Kuluk je označavao besplatan rad seljaka koji su koristili seoski kmetovi, nahijske starešine i sveštenstvo, i kako kažu istorijski zapisi u tome se znalo preterivati. To je bio i neposredan povod za odlaženje seljaka u hajduke.

OVO JE NAJVEĆA TAJNA SRBIJE: Knez Miloš nije bio Obrenović, već...

Kuluk je u Srbiju donela viševekovna okupacija Srbije od strane Turaka. Na ovaj način su se obično izvodili javni radovi, izgradnja puteva, vojnih utvrđenja, mostova i slično. Oni koji su radili nisu dobijali nadoknadu za svoj rad, eventualno slabu hranu i loš smeštaj. Kuluk se smatrao vrstom radne obaveze prema Turskom okupatoru.

Iako je više puta zabranjivan, ipak se kuluk ustalio, ali se ukazom kneza Miloša Obrenovića dogodio presedan. Naime, on je 16. oktobra 1837. godine, uspeo da totalno zabrani kulučenje, da ukine skoro sve nejgove vidove, osim kuluka za izgradnju puteva i mostova (što se može podvesti pod opšte dobro).

- Srbi nisu robovi - rekao je knez Miloš kada je donosio ovu odluku, tvrde pojedini istorijski zapisi iz tog vremena.

S obzirom da je sva vlast Miloša Obrenovića od 1815. do 1835. godine bila u njegovim rukama, on je imao prostora da se izbori, u pregovorima sa Turcima o ukidanju ove vrste prinudnog rada. Ipak, i u tom periodu njegovog upravljanja Srbijom koja je bila feudalno uređena, spahije su i dalje naplaćivale feudalne namete od srpske raje. Za razliku od ranijih vremena, spahije su to sada radile bez zloupotrebe i uz kontrolu kneza i srpske vlasti.

Ono što je prethodilo ukidanju kuluka, je prestanka fedulanih obaveza i nameti, i to na Đurđevdan 6. maja.

Od sada možete pratiti Telegraf i na Vajberu!

(Telegraf.rs)