UZEO SAM FOTELJU IZ SKUPŠTINE, A ONDA MI JE POLICIJA DOŠLA U STAN! Ovako su prošli "REVOLUCIONARI" 5. oktobra (VIDEO)
Garantovano je svako čuo ili zna nekoga ko je 5. oktobra 2000-te godine uzeo nešto iz Skupštine Srbije: tepih, televizor, stolicu... E, ovo je priča o tim "junacima" revolucije
Prošlo je 15 godina od velikih demonstracija na ulicama Beograda koje su dovele do pada režima Slobodana Miloševića. Scene od pre deceniju i po i danas se pamte, a Telegraf.rs vam donosi drugu stranu priče, koje do sada nisu nikada potvrđene i na bazi su urbanih legendi. Garantovano je svako čuo ili zna nekoga ko je 5. oktobra 2000-te godine uzeo nešto iz Skupštine Srbije: tepih, televizor, stolicu... E, ovo je priča o tim "junacima" revolucije!
IŠLI SMO 5. OKTOBRA U BAMBILEND I NA SLOBIN GROB: Pogledajte šta nam se dogodilo! (VIDEO) (FOTO)
Punih 15 godina Beogradom kruže priče o "junacima 5. oktobra" koji su te 2000-te godine jurišali ka Skupštini Srbije i dok je gorela iz nje iznosili nameštaj, tepihe, televizore i druge stvari i skoro svako zna nekog ili bar poznaje druga koji ima druga, a koji je tog dana uzeo nešto iz Skupštine Srbije.
Jedna od priča - urbanih legendi je baš ta po kojoj je jedan dečko zajedno sa drugovima uleteo u skupštinu dok je gorela i iz nje ukrao fotelju, koju je odneo svojoj kući.
Predanje kaže...
Nakon tri dana u stan ovog junaka ušla je policija, pronašla fotelju iz Skupštine Srbije i vratila je.
Naime, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije raspisalo je poternicu za krađu 55 umetničkih slika, koje su demonstranti ukrali iz tadašnje Savezne skupštine, a sadašnjeg Doma narodne skupštine Srbije. Od ukupno 90 umetničkih dela neprocenjive vrednosti, vraćeno je do sada 35 , a za preostalima se još traga. Takođe, deo ostale bogate umetničke kolekcije Doma Narodne skupštine – skulpture i delovi nameštaja, oštećen je ili je odnet u demonstracijama 5. oktobra 2000. godine.
Tada su nestala remek-dela slavnih umetnika poput Petra Lubarde, Milana Konjovića, Petra Dobrovića, Mila Milunovića i drugih velikana srpske umetnosti. Podsećanja radi, rad Stojana Aralice je pocepan i ostavljen na podu, dok je jedan od Lubardinih radova plivao u vodi. Kompletna zbirka bila je 1999. godine popisana i fotografisana kada je pripremana njena restauracija, a o celom slučaju obavešten je i Interpol.
Jedina prednost za policijsku istragu je što MUP poseduje snimak svih nestalih slika. Krivično delo krađe ne zastareva. Dakle, ako je neko ukrao neko vredno delo, onda ono može i kroz 100 godina da se pojavi u nečijem vlasništvu ili na tržištu. Valja ga prepoznati, ukoliko se nađe neko ko će kroz generacije da pamti, da je njegovo poreklo sumnjivo. Dodatni problem sa ukradenim umetničkim delima iz Savezne skupštine 5. oktobra jeste i taj što je moguće da čame u lošim uslovima i da zbog toga propadaju.
Neke slike pronađene su na vrlo neobičan način. Jedno vredno delo Dušana Radonjića, iz 1936. godine, pronađeno je na buvljaku na Novom Beogradu, kao i Protokol svih knjiga, koje čine fond skupštinske biblioteke, a neposredno pred 5. oktobar 2004. godine, ispred zgrade na Trgu Nikole Pašića, pronađena je i kutija u kojoj su bila tri platna.
Događalo se i da građani, koji nisu svesni vrednosti dela koje poseduju, donesu sliku na procenu u Narodni muzej, ili neku drugu instituciju i tek tada otkriju da je slika zapravo vlasništvo Skupštine. U Dom Narodne skupštine vraćeno je tako najpoznatije delo – „Pogled na kapelu Svete Petke u Šidu” Save Šumanovića.
Od sada Telegraf pratite i na Vajberu!
(Telegraf.rs)