AMERIČKI DIPLOMATA OTKRIO ISTINU: Evo da li je VLADU SOCIJALISTA I DEMOKRATA napravio Vašington

- Amerikanci će sigurno pitati i kako premijer može da učini Srbiju atraktivnijom za strane investicije, što je najbolji način na koji Amerika može da učestvuje u uspehu Srbije - kaže bivši ambasador Amerike u Srbiji

Kameron Manter, jedan od najuticajnijih američkih ambasadora prvi put se u novom broju Nedeljnika priseća svih detalja iz svog mandata. On se zadržao svega dve godine u Beogradu, ali - slučajno ili ne - u njegovo vreme došlo je do velikih političkih obrta.

Pripisuju mu se zasluge da je "spojio" demokrate i socijaliste da sednu za isti sto i formiraju vladu iako će to negirati u ovom ekskluzivnom intervjuu za Nedeljnik.

Kameron Manter dovodi CNN u Srbiju

Dok je službovao u Srbiji, Kosovo je proglasilo nezavisnost. Učestvovao je u rešenju slučaja Miladina Kovačevića, a ostaće zabeleženo da je bio prvi američki zvaničnik koji je položio venac na grob žrtvama NATO bombardovanja. Upamćen je i po džez koncertima na kojima je svirao klavir.

- Uvek sam bio optimista u pogledu budućnosti Srbije. Ne samo iz razloga koje svi pominju, poput dobrog geografskog položaja ili nadarenih ljudi. Srbija poseduje tradiciju pouzdanosti i uspeha. Primetio sam dok sam bio ambasador, i još primećujem, da su mnogi Srbi izgubili to samopouzdanje i da sumnjaju u mogućnost uspeha. Ali apelujem na njih da se sete: nije tako davno bilo kada je Beograd bio glavni grad jedne napredne države, Jugoslavije, poštovane i voljene širom sveta - kazao je Manter.

On kaže da Srbi moraju blisko da sarađuju sa svojim komšijama, i da ne zastupa povratak prošlosti, ali da zastupa viziju pouzdanosti i velikodušnosti kada je reč o odnosima sa susednim državama.

Na molbu Nedeljnika da uporedi premijera Aleksandra Vučića i bivšeg predsednika Borisa Tadića, koji je bio na čelu države za ambasadorske dužnosti Kamerona Mantera, bivši diplomata je odgovorio:

- Veoma poštujem obojicu. Verujem da su obojica posvećena evropskoj budućnost Srbije. Nadam se da će obojica nastaviti da rade za taj cilj. A što se tiče njihovih razlika - gledajte, ja sam samo stranac. Vi Srbi mnogo bolje znate njihove razlike od mene.

Manter je negirao i da je imao presudnu ulogu u formiranju vlada u Srbiji, poput one DS-a i SPS-a.

- Odluke koje su dovele do formiranja srpske vlade 2008. doneli su Srbi - izričit je bio Manter.

Bivši ambasador je za Nedeljnik komentarisao i Vučićevu posetu Vašingtonu.

- Amerikanci će sigurno pitati i kako premijer može da učini Srbiju atraktivnijom za strane investicije, što je najbolji način na koji Amerika može da učestvuje u uspehu Srbije. To znači da mora da pokaže da srpska vlada tretira biznis lidere fer, sa jasnim zakonima i pravnim procedurama, da poštuje prava pojedinaca i korporacija, da ima istinski slobodne medije i transparentni politički proces. Oni bi mogli da mu postave i pitanja o vladavini prava, koju su neki američki zakonodavci označili kao slabost Srbije - ocenio je Manter.

(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)