UVELI SU DEMOKRATIJU U SRBIJU, BILI IDOLI SVIH SRBA, A ONDA SU NESTALI: Priča o kraju OTPORA i propasti još jednog sna! (FOTO)
Na današnji dan 8. septembra 2003. godine prestao je da postoji studentski pokret Otpor, koji je odigrao glavnu ulogu u rušenju režima Slobodana Miloševića i u uspostavljanju demokratije
Biti "otporaš" krajem devedesetih godina prošlog veka u Srbiji, značilo je biti protiv režima Slobodana Miloševića i zagovarati nenasilne sistemske, u konkretnom slučaju demokratske, promene. Svaki pokret ima svoj početak i kraj, a studentski pokret "Otpor" prestao je da postoji pre tačno 12 godina.
Uloga ovog pokreta u rušenju vladavine Slobodana Miloševića bila je neprocenjiva, a koliko je takav vid nenasilne borbe bio zapažen u svetu, govori i podatak da se taktike za promenu režima u tadašnjoj SRJ izučavaju širom sveta.
Pokret "Otpor" nastao je u oktobru 1998. godine, kao odgovor nezadovoljnih studenata na nove, sporne zakone o univerzitetima i medijima. Na početku, okupljeni aktivisti ovog pokreta uglavnom su izražavali svoj bunt na beogradskom univerzitetu, ali sve je promenilo NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.
Naime, tada je "Otpor" dobio na snazi, i pobuna protiv rata ali i režima Slobodana Miloševića je počela. Borba protiv represivnog režima nije mogla da bude laka, i da traje kratko, ali taktikama koje su otporaši razvili, njihov cilj je bio realan i na kraju se pokazalo ostvarljiv.
Pripadnici studentskog pokreta izveli su brojne protestne akcije do pada Miloševićevog režim, zbog čega su mnogi od njih bili hapšeni, a sama vlast je otporaše nazivala terorističkom organizacijom.
Nakon samo dve godine postojanja, bez obzira na pretnje od strane režima, otporaši su uspeli da 5. oktobra i ostvare svoj cilj, zajedno sa stotinama hiljada građana, nakon izborne krađe, protesta na ulicama Beograda ali i širom Srbije, Milošević je morao da se povuče.
OVAJ SRBIN ZNA U DUŠU VUČIĆA I DAČIĆA: Oduševiće vas njegova ŽIVOTNA PRIČA! (FOTO)
Simbol Otpora pesnica, postala je prepoznatljiva širom sveta, a ova organizacija bitno je uticala na formiranje sličnih u državama gde su građani žrtve autoritatvinih vlasti.
Nakon njegovog prestanka sa radom, 8. septembra 2003., transformisao se u političku stranku. A nakon neuspeha na parlamentarnim izborima, ovaj pokret se priključio Demokratskoj stranci. Pojedini osnivači Otpora, nastavili su svoje karijere uglavnom u političkim vodama.
Tako je na primer današnji direktor i jedan od osnivača CANVAS-a (Centra za primenjenu nenasilnu akciju) Srđa Popović, bio savetnik potpredsednika Vlade Božidara Đelića. Nenad Konstatinović, Srđan Milivojević i Ivan Andrić poslanici su u republičkom parlamentu. Slobodan Homen bio je državni sekretar u Ministarstvu pravde.
O OVOME PRIČA CELA SRBIJA! Evo kako je izgledao prvi LIVESTREAM politički intervju! (VIDEO)
Slobodan Đinović, takođe jedan od osnivača CANVAS-a, bavi se privatnim biznisom u oblasti internet tehnologije, dok je Ivan Marović napravio video-igru koja se bavi strategijama rušenja diktatorskih režima i trenutno živi u SAD.
Pratite Telegraf.rs i na Vajberu!
(M. P.)