Srbija kreće u BORBU PROTIV PRLJAVOG NOVCA! Evo koji srpski ministar je ovo najavio

- U maju mesecu Vlada je usvojila Strategiju istraga finansijskog kriminala, na javnoj raspravi se nalazi i novi Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala i korupcije - napisao je srpski ministar pravde

Ministar pravde Srbije Nikola Selaković za "Nedeljnik" u svom autorskom tekstu najavljuje oštru borbu Vlade protiv prljavog novca!

Tekst prenosimo u celosti:

"Dvadeset šestog juna 1996. godine, trgovci drogom ubili su irsku novinarku Viktoriju Guerin, koja se bavila istraživačkim novinarstvom. Ubijena je nakon serije članaka i fotografija o pripadnicima irske mafije koja se bavi trgovinom drogom. Zločinci su zarađivali milione od svog zločinačkog zanata, a u isto vreme bili prijavljeni na program socijalne pomoći.

Socijalnu pomoć su redovno primali i podizali u ustanovama socijalnog staranja, dovozeći se najskupljim automobilima, u otmenoj odeći, sa skupocenim satovima. Odnosili su novac od socijalne pomoći u svoje vile na rubovima Dablina.

Smejali su se i rugali državi, policijskom i tužilačkom sistemu, građanima. Živeli su kao lordovi, uživali u plodovima kriminala, a pokrivali su se svojim siromašnim socijalnim kartama.

Nakon nekoliko novinskih članaka, policija i tužilaštvo su se trgli i počeli da rade svoj posao. Da istražuju njihovu imovinu, životni stil, pokušali da dokažu da su svi oni mnogostruki izvršioci krivičnih dela, trgovci drogom, ubice... Ali, rezultat svega toga bila je nula. Krivična dela nisu dokazana. Gospoda su oslobođena na sudu, vratili su se u svoje vile, izvezli su svoje skupe automobile, nastavili da žive u izobilju, i gle čuda, ponovo su stekli pravo na socijalnu pomoć. Jer oni nemaju od čega da žive. Oni ne rade. Njihov život je ugrožen.

Nisu trgovci drogom oprostili Viktoriji što im je pravila probleme. Zbog nje su bili u pritvoru, a njihova imperija bila je ugrožena. Dva dana nakon što su pušteni iz pritvora, oslobođeni optužbi za trgovinu drogom, Viktorija Guerin pronađena je mrtva u svom automobilu.

Javnost je bila uzburkana. Sada je već bilo jasno šta se dešava. Bilo je jasno da postojeći represivni sistem ne može da odgovori na izazove borbe protiv organizovanog kriminala današnjice.

Nekoliko dana nakon ubistva novinarke Viktorije Guerin irski parlament izglasao je prve zakone kojima je omogućio utvđivanje porekla imovine bez ulaska u detalje dokazivanja da li je takva imovina stečena krivičnim delom ili ne. Svima u Irskoj je bilo očigledno da se "gospoda" bavi nezakonitim poslovima, kao što je trgovina drogom, a to na sudu ne može da se dokaže. I oni će sada zadržati svu imovinu, ponovo se prijaviti na socijalnu pomoć, ubijaće one koji su im smetali i ponovo će da investiraju svoj prljavi novac u nove mafijaške poduhvate.

Irska država i njeni građani nisu želeli da dozvole takvu nepravdu. Pronašli su put kako da stignu do zločinacke imovine, bez uplitanja da li je stečena krivičnim delom ili ne. Bitno je da je dovoljno verovatno da je imovina stečena protivpravno.

Država može da podnese tužbu - tužbu protiv stvari, a ne protiv lica. I da u građanskom sudskom postupku zatraži od suda utvrđivanje da li je imovina stečena zakonito ili ne. Sud se neće baviti krivicom, već samo poreklom imovine. Da li je ona stečena zakonito ili ne.

Organizovani kriminal i nezakonito stečeni novac su prepoznati kao izazov evropskoj bezbednosti. Upravo istraga nezakonite imovine jedan je od pet strateških ciljeva u internom dokumentu Evropske unije - Internal Security Strategy in Action. Evropska komisija preporučila je menjanje evropskog pravnog okvira u cilju uvećanog oduzimanja nezakonite imovine, kao najdelotvornijeg metoda borbe protiv organizovanog kriminala.

Srbija prati Evropsku uniju po ovom pitanju. U maju mesecu Vlada je usvojila Strategiju istraga finansijskog kriminala, na javnoj raspravi se nalazi i novi Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala i korupcije.

Da bismo u potpunosti našim državnim organima dali sve oružje neophodno za ovakvu vrstu borbe, donećemo i Zakon o poreklu imovine. Zakon kakav postoji u Irskoj, Holandiji i Velikoj Britaniji. Radeći sve ovo mi stvaramo bezbednost i stabilnost i obezbeđujemo atmosferu za zdrav ekonomski rast u našim gradovima i opštinama, bez prljavog novca."

(Telegraf.rs / Izvor: Nedeljnik)