Vlada prelomila - PANIKA U JAVNOJ UPRAVI: Sprema se 9.000 OTKAZA!

Od septembra uslediće otpuštanja zaposlenih u državnoj službi, zdravstvu, prosveti, sudstvu. Zeleno svetlo je očigledno morao da da premijer Aleksandar Vučić, jer su ministarstva odugovlačila sa procesom racionalizacije - navodi beogradski dnevni list

Kako piše jedan beogradski dnevni list posle nekoliko nedelja zastoja, na jučerašnjoj sednici Vlade Srbije konačno je dogovoreno kako će izgledati proces otpuštanja viškova zaposlenih u državnoj upravi, zdravstvu, prosveti, sudstvu...

Od septembra, bez posla trebalo bi da ostane oko 9.000 ljudi, saznaje ovaj list.

- Zastoj je trajao desetak dana jer većina ministara nije bila spremna da konačno krene u ono što je već ranije dogovoreno. Ministarstvo za državnu upravu dalo je opštu analizu, a zatim su i sva ministarstva radila na preciznim planovima za svoje sektore. Međutim, cela akcija se u jednom momentu potpuno razvodnila i očigledno je da je zeleno svetlo morao da da sam premijer, Aleksandar Vučić - objašnjava izvor iz Nemanjine 11.

Ti planovi su, kako se dalje saznaje, zasad označeni kao službena tajna da ne bi izazvali paniku među zaposlenima u javnoj upravi. Ipak, prema nezvaničnim informacijama, analize pokazuju da najviše viškova ima u zdravstvu, prosveti i sudstvu.

Imamo, na primer, čak 16 sudija više na 100.000 stanovnika nego što je to evropski prosek. S druge strane, plate u sudstvu veće su 25 odsto nego prosečna plata u sektoru države. Ipak, najveći problem je što čak 30 odsto zaposlenih na nivou svih sudova u Srbiji čini pomoćno osoblje, tj. radnici koji ne učestvuju u rešavanju sudskih predmeta.

VUČIĆA SRUŠITI NA ZEMLJU I DA GA PREGAZI STAMPEDO: Ovo je bio PAKLNI PLAN britanske TAJNE SLUŽBE MI6 i Albanaca u Srebrenici!

Sličan problem dešava se i sa zdravstvom. Nezdravstveno osoblje čini 24 odsto svih zaposlenih u tom sektoru. Imamo i višak lekara opšte prakse, ali i ozbiljan manjak lekara specijalista, stomatologa i farmaceuta. 

Podsetimo, racionalizacija javne uprave jedna je od najvažnijih reformi koje Srbija mora da sprovede do 2018. godine. Prema aktuelnom sporazumu sa MMF, sredstva koja država izdvaja za zaposlene u javnom sektoru moraju u naredne tri godine da čine do sedam odsto BDP.

Nakon smanjenja plata u javnom sektoru, ti troškovi su sada oko 8,5 odsto BDP. U memorandumu o ekonomskoj politici koji je Vlada Srbije dostavila MMF-u broj zaposlenih bi u 2018. trebalo da bude 15 odsto manji nego danas. Niko od ministara juče nije želeo da komentariše dogovor.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)