NOVI SAD JE NOVA PRESTONICA! Srbi dobijaju novi PONOS za koji će UMIRATI. Sviđa li vam se ovakva Srbija?
Sve su glasnije priče o promeni Ustava Srbije, a tako je ponovo isplivala stara ideja o decentralizaciji, po kojoj bi Novi Sad bio glavni grad Srbije
Sve su glasnije priče o promeni Ustava Srbije, a da to naša zemlja mora učiniti i zbog zahteva iz Brisela potvrdio je i predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i istakao da će se o toj temi tek voditi ozbiljna rasprava. Pored ideja da treba smanjiti broj narodnih poslanika u Skupštini Srbije i da se uvede predsednički sistem, pojavila se ponovo stara ideja o decentralizaciji po kojoj bi Novi Sad bio glavni grad Srbije!
Srbija nema iskustva sa decentralizacijom i regionalizacijom, ali je činjenica da su joj one potrebne. Time bi bila sprečena metropolizacija, građani bi se bar osećali ravnopravnijim, a i autonomaške ideje bi nestale.
- Kada neko iz Novog Sada, a to su obično vrlo uticajni ljudi koji su jako malobrojni i nemaju gotovo nikakvu podršku u narodu, kaže da je Srbija jedna od najcentralizovanijih država u Evropi, oni ne govore istinu. Sve istočnoevropske zemlje su više centralizovane nego Srbija - tvrdi za Sputnjik istoričar Čedomir Antić.
- Mi još nemamo svoje Crnogorce u Novom Sadu, ali možda ćemo ih dobiti za 100 godina - zaključuje Antić.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić već je krenuo ka decentralizaciji Srbije te je tako najavio u razgovoru s liderom LSV-a Nenada Čanka da će „Elektroprivreda Srbije“ premestiti svoj nacionalni operativni dispečerski centar u Novi Sad. Pre premeštanja ovog privrednog subjekta, ranijih godina je bilo predloga o premeštanju nekih ministarstava iz Beograda, a premeštanje Ustavnog suda u Sremske Karlovce se naveliko planiralo.
Profesor Ustavnog prava sa Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović kaže da je decentralizacija pozitivan trend, ali da u realizaciji nema vidljivih pomaka.
- Naš Ustav podrazumeva određenu decentralizaciju, to jest približavanje vlasti građanima. Na taj način se blaži ta posrednost demokratije, koja je sada vladajuća, pošto je zamenila onu nekadašnju neposrednu demokratiju - dodaje Orlović za Sputnjik.
Profesor Orlović navodi i primer da je Savezni ustavni sud Nemačke u Karlsrueu, a da glavni grad Zapadne Nemačke nije bio najveći grad Berlin, već Bon. Za decentralizaciju je, napominje on, potrebno pronaći i kvalitetne kadrove koji će van centra na kvalitetan način obavljati državne funkcije, kako bi se država istinski mogla decentralizovati.
(Telegraf.rs / Izvor: Sputnik)