NOVI UDAR ZAPADNIH SILA: Srebrenicu žele da odvoje od Republike Srpske!

- Srebrenica bi bila izuzeta iz nadležnosti Banjaluke i stavljena pod jurisdikciju Sarajeva, a pod obrazloženjem da je i tokom rata tu bila zaštićena zona UN - navodi sagovornik iz Vlade Srbije

Najveće zapadne sile planiraju da predstojeće obeležavanje 20 godina od zločina u Srebrenici iskoriste da taj grad odvoje od Republike Srpske, saznaje “Blic.

Paralelno sa najavljenim rezolucijom o Srebrenici u Savetu bezbednosti UN i u Kongresu SAD, kao i sa sve većim pretnjama da što više smanje nadležnosti RS, zapadne zemlje planiraju da pokrenu inicijativu da Srebrenica dobije specijalni status.

Tačnije, da taj grad zbog zločina koji je u njemu počinjen dobije status distrikta kao što ga ima Brčko.

- Srebrenica bi bila izuzeta iz nadležnosti Banjaluke i stavljena pod jurisdikciju Sarajeva, a pod obrazloženjem da je i tokom rata tu bila zaštićena zona UN - navodi sagovornik iz Vlade Srbije.

Konačan spisak zvanica koji će prisustvovati 11. jula na obeležavanju 20. godišnjice zločina u Srebrenici još nije poznat. Iz organizacionog odbora je potvrđeno da će prisustvovati bivši predsednik SAD Bil Klinton, turski predsednik Redžep Erdogan, slovenački Borut Pahor i crnogorski Filip Vujanović. Pozivnice su dobili i Andželina Žoli, jordanska kraljica Nur, britanska kraljevska porodica, predsednik SAD Barak Obama i predstavnici Srbije.

On podseća i da su sličnu ideju predlagale bošnjačke partije još 2007. da bi Banjaluka na kraju Srebrenicu proglasila područjem od posebnog socijalno-ekonomskog značaja. U ovom gradu važi i posebno izborno pravilo da na lokalnim izborima mogu da glasaju svi stanovnici koju su po popisu iz 1991. godine živeli o tom gradu, bez obzira na to gde danas žive.

Šef diplomatije BiH Igor Crnadak kaže za „Blic“ da je ova ideja vrlo opasna.

- Nikakvu zvaničnu inicijativu o Srebrenici nismo dobili. Ali ukoliko se međunarodna zajednica na to odluči, mora biti oprezna jer nije prihvatljivo nikakvo prekrajanje ustavnog uređenja BiH - kaže šef diplomatije BiH Igor Crnadak.

I vlast i opozicija u RS osuđuju ovu ideju koja bi predstavljala rušenje Dejtonskog sporazuma. Da bi Dejton bio promenjen, potrebno je da se o tome saglase tri konstitutivna naroda BiH, kao i Srbija i Hrvatska kao garanti sporazuma.

A upravo Beograd, tačnije premijer Aleksandar Vučić, biće pod velikim pritiskom, pre svih Nemačke, da pristane na slabljenje Republike Srpske u okviru BiH.

(Telegraf.rs / Izvor: Blic)