DAČIĆ GLASA ZA PODELU KOSOVA: Nikolić je zakasnio s platformom, kao i nuđenjem autonomije Albancima!
Potpredsednik Vlade Srbije rekao je da nije upoznat sa sadržajem platforme o Kosovu, i nije mu jasno zbog čega je ona uopšte napisana
Ivica Dačić, ministar spoljnih polsova, rekao je da je platforma predsednika Tomislava Nikolića za Kosovo zakasnela, i da je njemu "bliža" politika koju vodi premijer Aleksandar Vučić.
- Sigurno je da premijer ima kontakte sa predsednikom, da se konsultuju oko međunarodnih tema. Razumem potrebu da Srbija definiše šta neće, ali mislim da to svi već dobro znaju - rekao je Dačić.
ISTRAŽIVANJE: Srbi sve manje žele u Evropsku uniju!
On je kazao da nije upoznat sa sadržajem platforme, i da je najvažnije pitanje zašto se ona uopšte piše.
- Velika je razlika između političkih deklaracija u Beogradu i potreba ljudi na Kosovu. Možemo u Beogradu da donesemo šta god hoćemo, ali u Prizrenu, koji je nekada bio prestonica, a sada tamo živi 21 Srbin, teško će se vijoriti srpska zastava - rekao je ministar.
Upitan da li Nikolićev tekst može da zavadi Srbiju i Evropsku uniju, Dačić je odgovorio da se ne treba konfrontirati bez razloga i da je Beogradu potrebna jaka "međunarodna pozicija da bi rešavali kosovsko pitanje".
Kako je naveo, podela Kosova i Metohije i dalje je najbolje rešenje, ali i taj predlog je zakasneo, kao i nuđenje autonomije unutar Srbije, što Albanci "jednostavno ne prihvataju".
Prema njegovim rečima, za predstavnike stranih država najspornije je to što se u tekstu govori o suštinskoj autonomiji Kosova unutar Srbije. On, međutim, ne misli da će se Srbija suočiti sa zahtevom da prizna nezavisnost Kosova.
- Tačno je da se od nas traži da potpišemo sa Prištinom pravno obavezujući sporazum, ali ne mora da znači da će u njemu biti zahtev za međusobno priznavanje. U ovom trenutku niko u Briselu ne zna šta će tačno pisati u tom sporazumu - precizirao je potpredsednik Vlade Srbije.
(Telegraf.rs / Beta.rs)