Bundesrat za otvaranje poglavlja bez uslovljavanja Kosovom
- Srbija mora intenzivno da radi na normalizaciji odnosa sa Kosovom. Pitanje Kosova ipak ne treba da bude prepreka otvaranju poglavlja, ako ona nisu u suštinskoj vezi sa procesom normalizacije sa Kosovom - kaže se u zaključku Gornjeg doma nemačkog parlamenta
Bundesrat, Gornji dom nemačkog parlamenta, usvojio je zaključak u kojem poziva na što skorije otvaranje prvih poglavlja u pregovorima o članstvu Srbije u EU navodeći da to ne treba da bude uslovljeno napretkom u rešavanju kosovskog pitanja.
Srbija, kako se konstatuje u zaključku usvojenom na sednici 6. februara objavljenom na sajtu Bundesrata, ima ključnu ulogu za stabilnost Zapadnog Balkana.
Bundesrat očekuje da poglavlja 23 i 24 (pravosudje, ljudska prava i slobode) budu otvorena što pre, a po ispunjavanju odgovarajućih kriterijuma.
Ta poglavlja, kako se kaže, treba da budu otvorena na početku pregovoračkog procesa a zatvorena na njegovom kraju, kako bi bilo dovoljno vremena za postizanje uspešnih rezultata.
U oblasti vladavine prava, Bundesrat od Srbije očekuje vidljive i trajne napore radi poboljšanja uslova života građana, posebno pripadnika manjinskih zajednica.
- Srbija pored toga mora intenzivno da radi na normalizaciji odnosa sa Kosovom. Pri tome, pitanje Kosova ipak ne treba da bude prepreka otvaranju poglavlja, ako ona nisu u suštinskoj vezi sa procesom normalizacije sa Kosovom - kaže se u zaključku Gornjeg doma nemačkog parlamenta u čijem sastavu su predstavnici svih 16 nemačkih pokrajina.
U tom kontekstu Bundesrat "poziva nemačku vladu da ponovo razmotri predlog o što skorijem otvaranju poglavlja 32" (finansijska kontrola) jer bi to, kako se kaže, povećalo kreditnu sposobnost koja je neophodna za reforme Srbije u oblasti javnih finansija.
U dokumentu se takođe kaže da je zemljama Zapadnog Balkana evropska perspektiva sada potrebnija nego ikada jer ona predstavlja značajan faktor dalje stabilizacije i obezbeđivanja mira u celoj Evropi.
Ta perspektiva omogućuje državama da sprovedu neophodne reforme u ekonomiji, upravi i pravnom sistemu i tako unaprede svoj ekonomski i politički razvoj.
Inicijativu za usvajanje ovog dokumenta obrazložio je Peter Fridrih, ministar za Evropu i medjunarodne poslove nemačke pokrajine Baden-Virtemberg u Bundesratu, koji je prilikom nedavne posete premijera Srbije Aleksandra Vučića Štutgartu i najavio da će ova pokrajina tražiti od Bundestaga ubrzanje pregovaračkog procesa sa Srbijom.
(Telegraf.rs / Tanjug)