KAKO SU SE SRBI ODREKLI TITA I JUGOSLAVIJE: 29. NOVEMBAR - Praznik kojeg više nema, kao ni republike! (FOTO) (VIDEO)
Nekada smo se radovali ovom prazniku, slavili ga kao svog, a od 2002. godine od njega je ostao samo dobri stari svinjokolj, a 29. novembar smo zaboravili kao i Josipa Broza Tita
Danas je 29. novembar, nekadašnji državni praznik - Dan republike SFRJ, koji su svi narodi slavili i obeležavali svako na svoj način, a najviše svinjokoljom. Odlukom Skupštine Srbije iz 14. novembra 2002. godine ovo praznovanje je ukinuto, a od tada Srbi slave - Sretenje kao svoj dan!
Na današnji dan pre 71. godinu održano je Drugo zasedanje Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije u Jajcu, u Bosni i Hercegovini, a baš taj dan u SFRJ - 29. novembar proslavljan je kao Dan Republike.
Krajem novembra 1943, u Jajce su stigle delegacije predstavnika naroda iz svih krajeva Jugoslavije. Na zasedanju, u lokalnom Domu kulture, bilo je prisutno 142 delegata. Predsedavao je predratni predsednik skupštine Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca doktor Ivan Ribar.
Odluke Drugog zasedanja AVNOJ-a pročitane su nešto pred ponoć 29. novembra, pa je taj datum uzet kao datum njihovog donošenja. AVNOJ je konstituisan u zakonodavno i izvršno predstavničko telo Jugoslavije.
Kao najviši izvršni i naredbodavni organ narodne vlasti konstituisan je Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ), koji je imao sva obeležja narodne revolucionarne Vlade.
Izbegličkoj Vladi i kralju Petru Drugom Karađorđeviću tada je zabranjen povratak u zemlju. Doneta je odluka da se ne priznaju obaveze i odluke koje je u inostranstvu u ime Jugoslavije sklopila izbeglička vlada.
Kao posebna odluka AVNOJ-a Josipu Brozu Titu dodeljena je titula "maršal Jugoslavije", na osnovu predloga koji je postavila slovenačka delegacija.
Posle Drugog svetskog rata, u Jugoslaviji je 29. novembar proslavljan kao državni praznik, Dan Republike.
Obeležavanje tog datuma prestalo je sa raspadom SFR Jugoslavije u svim njenim republikama, osim u Srbiji. Dan Republike ostao je zvanični praznik u SR Jugoslaviji do 14. novembra 2002. godine, kada je ukinut odlukom Savezne skupštine.
(Telegraf.rs)