Miščević: Mladi, žurka kreće kad uđemo u EU!
- Posao radimo zbog vas, počinjemo ga sada, ali ćete ga vi završiti jer se priča ne završava momentom ulaska u EU. Tek tad počinje žurka, pravi razlog zašto želimo da budemo deo Unije - rekla je Miščević na tribini "Mladi i evropske integracije" - rekla je šefica pregovaračkog tima sa EU
Zamenik šefa Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt i šefica pregovaračkog tima Tanja Miščević pozvali su mlade da budu aktivniji u procesu pristupanja EU.
Oni su naveli da bi tako, kada zemlja uđe u EU, pomogli u kreiranju politika i rešavanju krupnih pitanja.
- Posao radimo zbog vas, počinjemo ga sada, ali ćete ga vi završiti jer se priča ne završava momentom ulaska u EU. Tek tad počinje žurka, pravi razlog zašto želimo da budemo deo Unije - rekla je Miščević na tribini "Mladi i evropske integracije".
Ona je navela da Srbija jeste deo evropske porodice, ali da još nije deo strukture funkcionisanja unutar EU.
- To moramo završiti da biste vi dokazali da Srbija zaslužuje da bude deo EU, da može pomoći u kreiranju i razvoju politika, rešavanju krupnih pitanja i da možda jeste mala, ali značajna u evropskoj arhitekturi", rekla je Miščević.
Ona je navela da su vrednosti i odgovornost ključna stvar u približavanju Srbije EU, ali i istakla da vrednosti koje obično nazivamo "evropskim" - mir, stabilnost, demokratija, vladavina prava, konkurencija, solidarnost, zapravo pripadaju i nama.
- Izgubili smo kontakt, vezu i razumevanje s tim vrednostima i vreme je da im se vratimo - rekla je Miščević.
Benedikt je istakao da mladi treba da iskoriste mogućnosti da putuju, studiraju u inostranstvu, stiču nova znanja i prijatelje.
- Uključite se i u politiku, tražite informacije, postanite aktivni, iskoristite sve mogućnosti, a mi smo spremni da vam pomogemo - rekao je Benedikt.
Navodeći da je ideja EU da se moć i politika zamene vladavinom prava, Benedikt je podvukao da je jedan od najvažnijih rezultata to što u poslednjih 50 godina nije bilo nasilnog konflikta unutar zajednice.
- To je ono što je zaista važno, pogotovo ako vidimo šta se dešava oko EU, u arapskim zemljama, u Ukrajini. Tad razumemo koliko je važno što se konflikti u EU ne rešavaju nasljem, već zakonom, institucijama - rekao je Benedikt.
Sekretar za omladinu Nenad Borovčanin rekao je da se Srbija može ponositi rezultatima na polju omladinske politike i dodao da je u prethodnom periodu uspešno korišćen program EU "Mladi u akciji".
Prema njegovim rečima, u periodu od 2007. do 2013. godine Srbija bila prepoznata kao zemlja s najvećim brojem podnetih i odborenih projekta - oko 320, u ukupnoj vrednosti od oko 5,5 miliona evra.
On je naveo da će se taj trend nastaviti i uz novi program EU - Erasmus plus, koji po prvi put, između ostalog, uvodi i oblast sporta.
Podsetivši da se Poglavlje 26, koje se tiče obrazovanja i kulture, ne može zatvoriti do formiranja adekvatnog tela za sporovođene Erasmus plus programa, Borovčanin je naveo da će to biti jedan od najvećih izazova koji u okviru tog poglavlja čeka Srbiju.
- Pred nama su godine teškog rada, ali smo uvereni da uz energiju svih nas možemo dobiti strukturu kojom ćemo se ponositi u Evropi - rekao je Borovčanin.
Info dan su organizovali Ministarstvo omladine i sporta u saradnji sa Pregovarackim timom za vodenje pregovora o pristupanju EU, s ciljem da se mladi upoznaju s procesom evropskih integracija, obavezama Srbije u procesu pridruživanja, ali i o prednostima koje ce imati građani, kao i sami mladi od članstva u EU.
(Telegraf.rs / Tanjug)