UĐITE I VI U SRPSKU VLAST: Evo kako da osnujete stranku u Srbiji!

Želite da se bavite politikom i da osnujete stranku? Možda vaši snovi i nisu toliko neostvarivi. Pročitajte šta je sve potrebno da uradite ukoliko želite da osnujete svoju političku partiju

Već smo pisali o tome da se u Registar političkih stranaka skoro upisala i nova, stota partija, a jednu malu zemlju kao što je Srbija, to je prilično veliki broj stranaka. Iako je većina od postojećih sto nepoznato široj populaciji, činjenica je da one postoje, a i da običnim građanima, ukoliko to žele, nije tako teško da osnoju političku partiju. Evo kako i vi to da uradite, a vrlo je jednostavno.

Pitanje je samo, da li bi vaša stranka pripadala stranci nacionalnih manjina ili bi imala status kao obična politička partija?!

Ukoliko je prvi slučaj u pitanju, tek tada će sve ići i brže i lakše, jer uslovi su nešto blaži za političke stranke nacionalne manjine jer je njeno delovanje posebno usmereno na predstavljanje i zastupanje interesa jedne nacionalne manjine i zaštitu i unapređenje prava pripadnika te nacionalne manjine u skladu sa ustavom, zakonom i međunarodnim standardima, uređeno osnivačkim aktom, programom i statutom političke stranke.

Zapravo, USS je pokrenuo postupak za ocenu ustavnosti članova u kojima se kaže da je za registraciju potrebno 10.000 potpisa birača, odnosno 1.000 ako je reč o strankama manjina. Takođe, troškovi registracije su znatno manji ukoliko je reč o stranci nacionalnih manjina.

Za zvaničnu registraciju političke stranke u Srbiji potrebno je oko 50.000 evra. Toliko novca neophodno je za prikupljanje dokumentacije, pre svega overu potpisa 10.000 građana i potvrdu da su upisani u birački spisak. Svaki „glas podrške“ košta nekoliko stotina dinara, u zavisnosti da li je potvrđen u sudu ili opštini.

Čim ste skupili potpise i upisali se u Registar, vaša stranka počinje da radi. A rad vaše stranke treba da bude transparentan i dostupan javnosti.  Ali, pre toga, pre osnivanja stranke potrebno je uraditi nešto jako važno - odrediti politiku delovanja kojoj će vaša partija težiti, jer politička stranka se osniva na osnivačkoj skupštini donošenjem osnivačkog akta, programa, statuta i izborom lica ovlašćenog za zastupanje političke stranke.

Uostalom, ukoliko javnosti ne predstavite politički program vaše stranke, ne uputite je u ciljeve i vrednosti za koje se zalažete, ne možete očekivati ni da imate pristalice.

Naravno, važan je i vizuelni identitet stranke, te tako morate imati svoj logo, svoje ime i ostala obeležja koja su u skladu sa Statutom. i budite kreativni, ne samo u načinu na koji ćete voditi svoju politiku, već i kad budete osmišljavali vizuelni identitet stranke. Nemojte da zaboravite da ukoliko je naziv vaše stranke isti kao i neke druge koja je već upisana u registar, vaša prijava za upis može biti odbijena.

Tako da, možda nije loše, da pre nego što osnujete svoju stranku, proverite kako se zove već postojećih 100 stranaka na političkoj sceni Srbije!

(Telegraf.rs)