Skupština Srbije druga u regionu po transparentnosti rada!

Direktorka Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost Vukosava Crnjanski kazala je da je otvorenost parlamenta i transparentnost podataka od ključne važnosti za građansku kontrolu izabranih predstavnika

Narodna Skupština Srbije nalazi se na drugom mestu po otvorenosti i transparentnosti rada u odnosu na zemlje u regionu, pokazali su danas rezultati istraživanja "Indeks otvorenosti parlamenta - Srbija i region" Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost (CRTA).

Prvo mesto zauzela je Skupština Crne Gore sa ispunjenih 76 odsto kriterijuma, dok je Srbija ispunila 72 odsto.

- Rezultati su mali, ali nisu beznačajni - rekla je narodna poslanica Gordana Čomić na predstavljanju rezultata u Beogradu.

Ona je istakla da postoje tri vrste otvorenosti parlamenta - unutrašnja, prema stručnoj javnosti i prema građanima, te da treba imati svest da je dijalog "osnovni uslov otvorenosti svakog parlamenta".

- U otvorenosti prema građanima ima najmanje rezultata. Proces izgradnje otvorenosti nije skup informacija, nije samo dolazak građana u posetu, već su poslanici tu zbog građana - dodala je Čomić.

Direktorka Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost Vukosava Crnjanski kazala je da je otvorenost parlamenta i transparentnost podataka od ključne važnosti za građansku kontrolu izabranih predstavnika. Ona je ukazala na neophodnost usvajanja Deklaracije o otvorenosti parlamenta koja bi obavezala parlamente na otvorenost i omogućavanje učestvovanja građana u njihovom radu.

- U pogledu otvorenosti, nedostaje veća transparentnost podataka u vezi sa sednicama odbora, radom poslanika, a retko se objavljuju i detaljni podaci o budžetu, internim pravilima i administrativnim procedurama - dodala je Crnjanski.

Takođe, Skupština Srbije trebalo bi da objavljuje i potpune radne biografije poslanika, imovinsko stanje, dokumenta koje odbori razmatraju, kao i informacije o rezultatima glasanja poslanika.

Na trećem mestu nalaze se Hrvatska i Albanija, zatim Makedonija i Slovenija, pa Bosna i Hercegovina. Istraživanje je sprovedeno u oktobru 2014. godine, a kriterijumi na osnovu kojih je meren indeks otvorenosti su: kultura otvorenosti,

transparenost informacija o radu parlamenta i pristup tim infomacijama.

(Telegraf.rs / Beta)