ALBANCI I TITU ZABOLI NOŽ U LEĐA: Evo kako je maršal dočekao Envera Hodžu u Beogradu (FOTO) (VIDEO)

Premijer Albanije doputovao je u posetu Srbiji i sastao se s predsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem, što je prvi susret na tom nivou posle 68 godina, a Telegraf.rs vas podseća na sastanak Tita i Envera Hodže

Pre sastanka premijera Aleksandra Vučića i Edi Rame, još su se rukovali samo Josip Broz Tito i Enver Hodža 23. juna 1946. godine kada se desila poslednja poseta šefa albanske države Beogradu.

Pre 68 godina dogodila se poslednja poseta šefa Albanije Srbiji tačnije SFRJ kada je u posetu Josipu Brozu Titu u goste došao Enver Hodža i u Beogradu boravio čak devet dana, od 23. juna do 2. jula 1946. godine.

Mogao bi se to nazvati i najduži period dobrih odnosa Beograda i Tirane, jer je nekoliko dana nakon posete Envera Hodže potpisan ugovor o prijateljstvu i uzajamnoj pomoći, koji je uključivao čak i vojnu pomoć ukoliko jedna od država bude napadnuta.

Treba podsetiti da je Tito materijalno i diplomatski pomagala Albaniju, a i priznali Hodžinu vladu. Maršal je lično posredovao, preko svojih veza u Ujedinjenim nacijama, o kojima je Telegraf.rs već pisao da Albanija dobije ratne reparacije, kao i da bude primljena u UN.

Mesec dana pre donošenja rezolucije Informbiroa, 1948. godine, Hodža je isticao svestranu pomoć Jugoslavije. Međutim, nekoliko dana po donošenju rezolucije, otkazao je sve ekonomske sporazume s Jugoslavijom, a stručnjaci su u roku od 48 sati morali da napuste Albaniju.

Posle Staljinove smrti i posete Nikite Hruščova Beogradu 1955. odnosi se ne poboljšavaju. Uporno se protivreči destaljinizaciji, a Hodža i prekida odnose sa Sovjetskim Savezom i okreće se Kini. Ali, kada je počelo otvaranje Kine prema svetu, Albanija i s njom prekida odnose.

Hodžin strah od suseda, revizionista i imperijalista rezultirao je izgradnjom hiljade bunkera i izolacijom zemlje.

Odnosi sa Jugoslavijom su na mrtvoj tački, a Albanija podržava i pomaže separatističku politiku i proteste kosovskih Albanaca. Iako su odnosi dve zemlje loši. Ipak, 1971. godine poslanstva su podignuta na nivo ambasada.

Deset godina kasnije, Albanija podržava separatističku politiku kosovskih Albanaca i njihove proteste.

(Telegraf.rs)