NAJVEĆA MISTERIJA TITOVOG SEFA: Da li je maršal zaista imao plavi safir Romanovih?
Da li je plavi safir pronađen u sefu maršala zaista pripadao carskoj porodici Rusije ili je to još samo jedna od legendi o drugu Titu, ostaje da se vidi, a Telegraf.rs vam donosi i istorijske činjenice i mitove o ovom kamenčiću pronađenom u Brozovom trezoru
Posle pisanja i iznesenih činjenica o predmetima koji su bili čuvani preko 33. godine u sefu maršala Tita, kao i da se u njemu nalazilo blago Romanovih, Telegraf.rs razbija još jedan mit, a to je, otkud plavi safir, za koji se sumnja da je pripadao poslednjoj carskoj dinastiji Rusije u trezoru Josipa Broza!
Prema službenoj zabelešci, pored ovog predmeta pronađenog u Titovom trezoru, stoji ispisano samo - plavi safir, a NBS treba da proveri njegovu verodostojnost i vrednost.
Ipak, kako saznaje naš portal, nezvanično, za ovaj komad "blaga" vezani su mnogi mitovi i priče, a kako su nam ispričali priču iz istorijskog arhiva, sumnja se da je ovaj predmet pripadao dinastiji Romanov.
Ipak, prvu priču o ovom plavom safiru donosi proslavljeni novinar i pisac Vanja Bulić u svojoj knjizi "Dosije Bogorodica", tako da mit o ovom dragom kamenu dobija sve veće razmene.
Prema ovoj legendi ili ČINJENICAMA posle Oktobarske revolucije preživeli naslednici dinastije Romanov dali su ovaj kamen na čuvanje lično srpskom kralju Aleksandru I Karađorđeviću, koji je, navodno njega odneo na Cetinje.
E sad malo "istorijskih činjenica", naime, ovaj komad nalazio se u trezoru Državne bezbednosti Crne Gore od 1952. godine do 1978.
- Verovatno je Broz saznao o kakavom se komadu dragocenosti radi ili je čuo za sve legende ovog kamena, pa je, najverovatnije, po njegovoj direktivi on - kamen prebačen u Beograd, a kako je završio u sefu i da li je to stvarno safir Romanovih, za šta se sumnja, ostaje da se vidi - kaže naš dobro obavešteni sagovrnik i jedan od članova komisije za otvaranje Titovog sefa.
- Znate, svašta je moguće, kao što je poznato u sefu su pronađeni mnogi vredni komadi nakita Karađorđevića, pa što ne bi mogao tu da zaluta i neki kamenčić Romanovih - pita se naš sagovornik.
Da li je ovaj safir stvarno stigao iz carske Rusije, pa ga je Tito, koji je poznat po tome da je obožavao skupocene i lepe stvari, ljubomorno čuvao u svom trezoru ili je to još jedan od mitova vezanih za maršala, ostaje da se vidi.
(D. Z.)