Stefanović: Rešićemo slučajeve napada na objekte Albanaca!
Ministar unutrašnjih poslova je na sednici skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, koja se održava u Novom Sadu, rekao da se ne radi o organizovanom napadu na objekte koji su u vlasništvu Albanaca, već o sporadičnim krivičnim delima i prekršajima
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović izjavio je danas da će policija razrešiti svaki pojedinačni slučaj napada na objekte u vlasništvu Albanaca u Srbiji, a da je do sada na razgovore u policiji bila 91 osoba.
Stefanović je na sednici skupstinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, koja se održava u Novom Sadu, rekao da se ne radi o organizovanom napadu, već o sporadičnim krivičnim delima i prekršajima.
On je istakao da su na teritoriji Srbije oštećeno ukupno 23 objekta u vlasništvu ili zakupu lica albanske nacionalnosti, od toga po četiri u Beogradu, Sremskoj Mitrovici i Zrenjaninu, šest Novom Sadu, tri u Pančevu i dva u Somboru.
Stefanović je rekao da je u toku privođenje osoba odgovornih za napad na neke objekte u Novom Sadu i da su otkriveni počinioci napada na jedan objekat u Zrenjaninu.
Ističući da se u velikom broju slučajeva radi o maloletnim osobama, ministar je naglasio da, bez obzira na to što policija radi svoj deo posla, društvo mora da se postara da se ovakve stvari ne ponavljaju.
Prema njegovim rečima, na razgovor u policiji je ukupno bila 91 osoba radi prikupljanja obaveštenja, od toga 11 maloletnika, da je u toku je utvrđivanje svih okolnosti svakog pojedinačnog događaja, a da će dalje procesuiranje pojedinaca zavisiti od tužilaštva.
- Policija je brzo reagovala i očekujem i da će i drugi organi nakon naših privođenja brzo i efikasno nastaviti procesuiranaje - rekao je Stefanović.
On je kazao da je sada situacija znatno mirnija, da su građani shvatili da su ovakve stvari potpuno nedopustive.
Sve policijske uprave su, naveo je ministar, dobile naređenje da posebno zaštite imovinu i osobe koje bi mogle da budu meta ovakvih napada.
Stefanović je podsetio i da je policija otkrila počinioce napada na džamiju u Subotici koji su, kako je rekao, zapalili plastičnu kantu ispred vrata na jednom objektu u sklopu džamije i da se radi o jednoj osobi srpske i jednoj osobi mađarske nacionalnosti.
STEFANOVIĆ UKAZAO NA TEHNIČKA OGRANIČENJA POLICIJE
Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović danas je naglasio da ne postoji nijedna situacija na teritoriji Srbije koju policija ne može da razreši, ali je istovremeno ukazao na tehnička ograničenja i probleme s kojima se policija suočava.
Stefanović je, odgovarajući na primedbe u diskusiji na sednici Odbora Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost, napomenuo da su kamere koje prate bezbednost saobraćaja ili druge situacije od značaja za održavanje bezbednosti, javnog reda i mira u vrlo lošem stanju i da ih nema dovoljno.
- Kada bude više kamera, onda će počinioci krivičnih dela više razmišljati o tome da će moći znatno brže i lakše da budu identifikovani - rekao je on, odgovarajući na primedbu predsednika Odbora za bezbednost Skupštine Vojvodine Miroslava Španovića da su na fudbalskoj utakmici Srbija-Albanija zakazale obaveštajne strukture i obzbeđenje na stadionu.
Ministar Stefanović se saglasio sa ocenom da je na utakmici bilo dosta propusta, ne samo na stadionu nego i u zatvorenom prostoru koji je koristio RTS tokom prenosa, ali je naglasio da je dobar deo odgovornosti na redarskoj službi koja nije obavila posao kako treba.
Kada je reč o incidentu u prenosu utakmice na RTS-u, kada je jedna osoba vređala premijera u živom programu, Stefanović je rekao da je po podacima policije neko uveo tu osobu u taj prostor, za šta je takođe bila odgovorna redarska služba, a ne policija.
Ministar je napomenuo da bi trebalo da bude pojačana saradnja policije sa skupštinskim odborima za bezbednost Vojvodine i Srbije i da je MUP spreman da tu saradnju intezivira.
On je, takođe, napomenuo da je MUP u veoma složenoj i teškoj situaciji jer, kako je rekao, dugovi koje je nasledio kada je došao na funkciju ministra su ogromni i ti finansijski problemi se usložnjavaju tako što svako obezbeđenje nekih događaja mnogo košta i sve se to plaća iz budžeta.
Član Republičkog odbora za bezbednost Bojan Kostreš naglasio je da je najvažnije da se sa ove sednice pošalje jasna poruka da su svi u državi jedinstveni da se takvi incidenti, koji su se desili na utakmici i posle utakmice, više ne mogu tolerisati.
Kada je reč o demoliranju niza objekata posebno u Vojvodini, on je istakao da je potrebno ta dela okarakterisati kao izazivanje verske, nacionalne mržnje i netrpeljivosti, a ne kako su neka tužilaštva to činila, kao oštećenje tuđe imovine, što povlači onda krivično gonjenje izvršioca tih dela.
Kostreš je naglasio da će tek na taj način država poslati jasnu poruku da se takve stvari više ne mogu događati.
Kostreš je napomenuo da su u vezi sa incidentima proteklih dana i vlast i opozicija prvi put bili jedinstveni u oceni da takvi incidenti i ponašanje huligana neće tolerisati. On je pomenuo da nisu dovoljne samo poruke o tome nego je najvažnije da će te stvari biti razrešene tek kada budemo obavešteni da su i kako su ti izgrednici kažnjeni.
(Telegraf.rs / Tanjug)