TO JE BILA REVOLUCIJA: Dan kada su Srbi jogurtom gađali svoje političare! (VIDEO)
"Jogurt revolucija" je izraz kojim se opisuje niz masovnih protesta u drugoj polovini 1988. kojima su srušena partijska i državna rukovodstva Vojvodine, Crne Gore i Kosova i zamenjena pristalicama srpskog komunističkog vođe Slobodana Miloševića, čime je SR Srbija stekla 4 od 8 glasova u jugoslovenskoj federaciji i prevlast u Savezu komunista Jugoslavije
Pre 26. godina dogodila se tzv. "jogurt revolucija". Pod pritiskom demonstracija smenjeno je tadašnje pokrajinsko komunističko rukovodstvo, a Vojvodini su ustavnim promenama koje su sledile ukinute nadležnosti iz Ustava 1974. godine.
Naime, tokom demonstracija Slobodan Milošević je učvršćivao svoju vlast u Srbiji, a rukovodstvo Vojvodine podnelo je ostavke. Tokom protesta, demonstranti su na funkcionere koji su pokušali da im se obrate, bacali jogurt, zbog čega je ovaj događaj kasnije popularno nazvan "jogurt revolucija".
Masovni protesti u SAP Vojvodini koji su započeli u leto 1988. godine, a svoju kulminaciju dobili u Novom Sadu kada se pod opsadom demonstranata našla zgrada u kojoj su se nalazili najviši funkcionari SK Vojvodine. Protest je potekao iz Bačke Palanke, a radnike iz Bačke Palanke poveo je Mihalj Kertes.
Sledećeg dana, kada je postalo izvesno da savezne vlasti odnosno JNA neće intervenisati kako bi rasterale demonstrante i prekinule opsadu, vodeći funkcionari su pristali na zahteve demonstranata i podneli ostavke, te ubrzo nakon toga bili zamenjeni pristalicama Slobodan Miloševića.
Ti su događaji za svoju neposrednu posledicu imali donošenje amandmana na Ustav SR Srbije 1989. kojima je značajno smanjena autonomija Kosova i Vojvodine, koja su do tada uživali u okviru tadašnje SR Srbije, odnosno SFR Jugoslavije.
Okupljanja jogurt revolucije su prikazivana kao spontana, sa parolama koje su najavljivale naredne akcije političkog vrha, i instrumentalizacija medija, pre svega dnevnika Politika. Jogurt, odnosno antibirokratska revolucija je predstavljala raskid komunističkim shvatanjem politike, pre svega sa odnosom prema nacionalizmu. Milošević je socijalnu terminologiju zamenio nacionalnom, a umesto radničke klase na političku scenu stupa nacija.
(Telegraf.rs)