Evo zašto Srbija više ne zanima Ameriku (VIDEO)

Učesnici četvrtog Beogradskog bezbedonosnog foruma ocenili su da Srbija nije više u fokusu Vašingtona, jer je stabilna država. Činjenica da Amerika ne drži Srbiju "pod budnim okom" daje mogućnost našoj zemlji da lakše i slobodnije odgovori na izazove, ocenjuju stručnjaci

Srbija nije više u fokušu interesovanja Sjedinjenih Američkih Država jer je stabilna, ocenjuju u izjavama učesnici četvrtog Beogradskog bezbednosnog foruma, a to dodatno potvrđuju i sve slabije diplomatske aktivnosti na relaciji Beograd - Vašington, a poruke i kada dođu poruke predsednika Baraka Obame, uglavnoms su ohrabrujuće i s rečima: "Samo tako nastavite".

S takvim mišljenjem slaže se i profešor političkih nauka Univerziteta Obern iz SAD Džim Seroka, koji učestvuje na panelu "Sećanje i (ne)sigurnost u bivšoj Jugoslaviji", i koji je izjavio da je to što Srbija nije više u fokusu Vašingtona, dobro jer Beogradu daje mogućnost da lakše i slobodnije odgovori na izazove.

Učesnici foruma ocenili su i da ni SAD ni Rusija nisu više ono što su nekada bile po pitanju sile, ni materijalno, a ni ideološki.

- Imaćemo budućnost sa tenzijama, ali ne kako je to bilo ranije u hladnom ratu. Biće više haotično, jer ima puno igrača, i nevladinih. Hladni rat je bio loš, ali je postojao neki red - rekla je Zarakol.

Iver Nojman, profesor Londonske škole ekonomije, koji je otvorio Beogradski bezbednosni forum, rekao je da strahuje za budućnost Rusije kao velike sile, posebno zato što, kako kaze, poslednjih meseci Moskva pokušava da se prikaže kao velika sila izvan svojih granica.

To je razlog za zabrinutost, kaže, Nojman, jer je svet u ukrajinskoj krizi percipirao Rusiju, ali ne kao veliku silu koja ima uticaj na svetski red i sa težnjom da bude korisna po mir.

Viši istraživač i saradnik Danskog instituta za međunarodne studije Hans Moricen smatra da kriza u Ukrajini ne utiče toliko na Srbiju i Zapadni Balkan koliko na baltičke zemlje i Poljsku.

Komentarišući ukrajinsku krizu, Moricen je kazao da primećuje kako Srbija uspeva da se drži neutralno po tom pitanju.

- Srbija ima dobre odnose sa Rusijom, vezuje ih istorija, a pošto deo građana želi da uđe u EU i NATO, uspeva za sada da ostane neutralna - rekao je Moricen. Upitan da li Srbija može dugoročno ostati neutralna, Džim Seroka je ocenio da takva pozicija nije loša i istakao da neutralnost Srbije ne utiče na bezbednost EU i NATO.

Seroka je ukazao da je Srbija bitna za bezbednost na Balkanu, dodajući da bez nje nema bezbednosnog rešenja.

 BALKAN POTENCIJALNO TLO ZA REGRUTOVANJE TERORISTA

I Aleksandar Sazdovski, zamenik predsednika nevladine organizacija "Jedinstvena Makedonija", smatra da je Zapadni Balkan faktor stabilnosti u Evropi u velikoj meri.

- Postaje sve jasnije da je Balkan potencijalno tlo za regrutovanje potencijalnih terorista. Balkan ima političke, socijalne ekonomske probleme, koji su podloga za privlačenje takvih ljudi. Uveren sam da se treba posvetiti socio-ekonomskim problemima na Balkanu, kao što su siromaštvo, obrazovanje i slično kako bi se sprečila podrška takvih ekstremnih pokreta, umesto da se priđe problemu kada nastane - poručio je on.

Hans Moricen je ocenio da je Zapadni Balkan relativni faktor stabilnosti u Evropi, koja se prilično sporo širi ka Srbiji.

- Za ulazak u EU biće potrebno vreme, možda i prethodno članstvo u NATO - istakao je Moricen.

(Telegraf.rs)