HRVATSKA UCENJUJE: Zaštitite Hrvate u Srbiji ili nema ništa od EU!

Hrvatska će od Evropske unije tražiti da uslov za članstvo Srbije bude veća zaštita Hrvata. Ministarka zadužena za evrointegracije Jadranka Joksimović za Telegraf poručuje da bi Zagreb mogao nešto slično da sprovede kad su u pitanju Srbi

Hrvatska će tražiti od Evropske unije da članstvo Srbije dodatno uslovi poštovanjem Sporazuma o zaštiti manjina koji su sklopili Beograd i Zagreb 2004. godine i time zaštiti Hrvate od Srba u Srbiji!

Predsednik odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta Andrej Plenković zatražio je na zasedanju EP u Strazburu zaštitu prava Hrvata u Srbiji.

On je u svom zahtevu podsetio na donaciju srpskog predsednika Tomislava Nikolića, koji je đacima, Bunjevcima u Subotici, predao udžbenike na ćirilici.

- To je nastavak politike razvodnavanja hrvatskog korpusa, odnosno hrvatske manjine na teritoriji Srbije, kakvu srpska vlast sprovodi od početka devedesetih - kaže on.

Plenković je apelovao na EK da u pregovorima o pristupanjima Srbije EU insistira na poštovanju Sporazuma o zaštiti manjina između Hrvatske i Srbije iz 2004. godine i da to bude jedan od uslova za dalji put Srbije ka EU.

Na ove "prozivke", reagovala je za Telegraf.rs ministarka bez portfelja zadužena za evrointegracije Jadranka Joksimović, koja kaže da Srbija stalno radi na unapređenju prava nacionalnih manjina što je nekad i iznad standarda EU.

- Srbija ima zakonodavstvo za zaštitu prava nacionalnih manjina koje su u nekim segmentima i iznad standarda EU. Stalno radimo na unapređenju prava nacionalnih manjina što bi bilo poželjno da i neki drugi u regionu pokažu u praksi. Inače, nije dobra praksa kada zemlja članice EU (u ovom slučaju Hrvatska) upliće bilateralna pitanja sa zemljom kandidatom u tehnički proces evrointegracije - kaže Joksimović.

Hrvatski premijer Zoran Milanović izjavio je danas da će od vlasti u Srbiji zatražiti da osigura udžbenike za hrvatsku nacionalnu manjinu. Milanović je, međutim, kazao da Hrvatska samo traži jednak odnos prema Hrvatima u Srbiji i dodao da oni, koliko zna, nisu dobili obećane udžbenike od te iste vlasti.

Objasnio je da kao premijer "ne može da promeni određene procese i određene identitete koji su nastajali pod raznoraznim asimilacijskim uslovima", istakavši da će od srpskih vlasti tražiti da se ponašaju onako kako se Hrvatska ponaša u zaštiti manjina.

- Mi imamo standarde koje nema velika većina zapadnoevropskih država i s tim nije jednostavno živeti, nije se jednostavno boriti za prava manjina u istočnoj Slavoniji gde je besneo rat pre 20 godina i gde je normalno da ima ljudi kojima je iritacija da vide službene natpise na pismu nacionalne manjine druge nacije, ali to je zakon, to je Ustav, tu kompromisa nema. Koliko god to nekima bilo smetnja, trn u oku i to mogu razumeti, tu kompromisa nema. Tamo gde je Hrvatska, sprovode se hrvatski zakoni, bio to Vukovar ili Zagreb - zaključio je Milanović.

Predsednik Hrvatskog nacionalnog veća u Srbiji Slaven Bačić smatra da se mnoge odredbe Sporazuma o zaštiti manjina izmedju Srbije i Hrvatske još nedovoljno sprovode, ali ocenjuje da je stanje hrvatske zajednice bolje nego devedesetih godina i da se ne može govoriti o problemu koji Hrvati imaju u Srbiji već više o "otvorenim pitanjima".

Predsednik Srbije Tomislav Nikolić, podsetimo, reagovao je na napade iz Hrvatske i poručio: "Bunjevci nisu ni Srbi ni Hrvati, oni su svoji. Srbija ih kao takve sa zahvalnošću prihvata".

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić kaže za Telegraf.rs da Srbija poštuje i uvek je poštovala sve nacionalne manjine i da je takav slučaj i s Hrvatima.

- Neće biti problema u odnosima Srbije i EU zbog ove stvari. Srbija je uvek poštovala nacionalne manjine i tako će biti i u budućnosti - ističe prvi potpredsednik Vlade Srbije.

Prema poslednjem popisu iz 2011. godine, u Srbiji živi više od 57.000 Hrvata.

(D. Z.)