ALEKSANDAR VUČIĆ: Nećemo doživeti bankrot! Teško mi je pao Krstićev odlazak!
Krstić je otišao zbog razlike u razmišljanju o visini mera fiskalne konsolidacije, i teško mi je pao njegov odlazak! - rekao je Vučić za RTS dodajući da su reformski zakoni jedno od obećanja ove Vlade i da je Vlada ponosna što su počeli da menjaju ono od čega se bežalo godinama
Nakon intenzivne spoljnopolitičke aktivnosti predsednika Vlade Srbije Aleksandra Vučića proteklih nekoliko nedelja koja je kulminirala susretima sa Angelom Merkel i Vladimirom Putinom, Vučić je gostujući na RTS-u između ostalog pričao o obećanim ekonomskim reformama i tome šta se dešava sa setom ekonomskih zakona, posebno sa Zakonom o radu.
Priča je, međutim, otvorena nedavnom ostavkom ministra finansija Lazara Krstića.
- Vlasti su ranije povećavale plate bez osnova, dok smo mi uveli solidarni porez, što je dovoljan signal za ozbiljne ljude da se stvari pomeraju sa "mrtve tačke" i da smo zaista vlast koja je za promene. Za promene je bio i Lazar Krstić, koji je najbolje razumeo tešku finansijsku situaciju u kojoj se nalazimo. Od 2007. do 2013. penzije su nerealno povećavane za šta nije bilo ekonomske osnove. Zato smo izgubili 705 milijardi dinara, a Lazar je insistirao na fiskalnoj konsolidaciji - rekao je Vučić dodajući da je Krstić istakao da je, pošto ne mogu da se sprovedu reforme oko javnih preduzeća i izbori se sa sivom ekonomijom, jedino rešenje - dramatično smanjenje plata i penzija.
Vučić je dodao da je pritom razmišljao kako će to uticati na "običnog čoveka" i da je istakao u razgovoru sa Krstićem da nije realno da se ide na toliko drastične mere fiskalne konsolidacije.
- Krstić je otišao zbog razlike u razmišljanju o visini mera fiskalne konsolidacije, i teško mi je pao njegov odlazak! - rekao je Vučić za RTS dodajući da su reformski zakoni jedno od obećanja ove Vlade i da je Vlada ponosna što su počeli da menjaju ono od čega se bežalo godinama kao i da Krstić ostaje kao specijalni savetnik u kabinetu.
- Počeli smo da menjamo ono od čega smo bežali prethodnih godina, čega smo se plašili. A plašili smo se nezadovoljstva onih koji ne brinu o radnicima, o poslu, o privredi, nego samo o sebi - rekao je Vučić, gostujući na RTS.
Premijer je naveo da sada svi vide da se reforme u zemlji ne odlažu i da to znači ozdravljenje i boljitak za srpsku porodicu, za Srbiju.
- Ako to ne vide danas, videće za tri-četiri godine - rekao je Vučić.
On je ocenio da i politički protivnici poštuju i priznaju da je ovo veliki napredak i velika reforma i da i oni znaju da je takav zakon o radu, doduše, kako je rekao, nešto liberalniji, donosio i Zoran Ðinđić 2001. godine.
Vučić je rekao da je srpska ekonomija u jako teškoj situaciji, navodeći da je od 2005. do 2012 ukupan broj zaposlenih opao za 354.000, od čega je 318.000 izgubilo posao u privrednom sektoru.
- Ljudi mi idemo u EU, ovo je zakon koji podržava EU... Je l nećete u EU? Pa kažite nam to... Kažite nam da onda idemo u samoupravljački sistem... Hoćete u takav sistem? Ja u to ne idem - rekao je Vučić govoreći o Zakonu o PIO i Zakonu o radu.
Vučić je rekao da će do 4. avgusta, kad je 100 dana vlade, biti ispunjeno sve što je izneo u ekspozeu, osim smanjenja plata.
- Sve iz ekspozea, osim smanjenja plata, sve ćemo da ispunimo do 100 dana vlade, odnosno 4. avgusta, sve od A do Š - rekao je Vučić na RTS.
On je naveo da se još ne zna kako će izgledati mere fiskalne konsolidacije i na koji način će se uštedeti, ali i ponovio da neće prihvatiti smanjenje penzija za 20 odsto, što je predlagao ministar finansija Lazar Krstić.
Vučić je rekao da će pre uvođenja mera konsolidacije morati da se promeni "bolesno stanje u javnim preduzećima", jer je, kako je naveo, neizdrživo da EPS, Železnice budu onakve kakve su danas, i budu usvojeni reformski zakoni - o radu, stečaju, privatizaciji...
On je naveo da je za njega ekonomski patriotizam kad svaki građanin plaća porez, brine o stanju javnih finansija kao o svojim porodičnim i ličnim finansijama, kao i otvaranje sopstvnenog biznisa.
Govoreći o tome koliko teško idu reforme, premijer je naveo primer službenih automobila, ukazujući da mnogi nisu razumeli da mora da se preduzimaju teške mere.
Predsednik Vlade Srbije izjavio je da će ministar privrede Dušan Vujović, ako to bude želeo, preuzeti funkciju ministra finansija koju obavlja nakon ostavke Lazara Krstića.
- On je sposoban da vodi taj posao, i pošto se konstatuje ostavka Krstića on će taj posao da obavlja ukoliko se bude izjasnio da želi da ga prihvati - rekao je Vučić.
Premijer je dodao da bi to bilo dobro rešenje, i da zna da Vujović želi da dovede investitore u smederevsku "Železaru" i završi "još neke važne stvari".
Premijer je povodom izgradnje gasovoda Južni tok rekao da Srbija nema nikakvu vrstu rizika u tom poslu i da je ruska strana prihvatila i uvažila sve naše primedbe.
- Mi nemamo nikakvu vrstu rizika i kad nam kažu - mi to da gradimo, a gas da ne poteče, nama i to odgovara, nama sve odgovara. Ruska strana nam je zaista izašla u susret - rekao je Vučić.
Prema njegovim rečima, Rusija je uvažila sve naše primedbe i zahteve koji su bili teški.
- Ruska strana je sve to prijateljski prihvatila i hvala im na tome - istakao je premijer.
On je ocenio da bi Srbija dobila bolje uslove da je o tome pregovarano od početka, odnosno od 2008. i 2009. godine.
- Mislim da bismo imali nešto povoljnije stvari, da bismo izborili 50:50, a ne 49:51 - naveo je Vučić dodajući između ostalog i da u Moskvi nije odbijena mogućnost da se Fijatovi automobili izvoze u Rusiju.
(Telegraf.rs / Tanjug, Beta)