Stefanović: Da slomimo kičmu kriminalu u Srbiji! (FOTO)

- Moramo da slomimo kičmu organizovanom kriminalu u ovoj zemlji - istakao je ministar unutrašnjih poslova Srbije na svečanosti u Drugom odredu u Rakovici, gde su pripadnici Žandarmerije obeležili svoj dan i slavu Vidovdan

Pripadnici Žandarmerije, nastavljajući tradicijiu dugu 154 godine, danas su obeležili svoj dan i slavu Vidovdan, uz poruku ministra unutrašnjih poslova Nebojše Stefanovića da je namera vlasti da se nijedan kriminalac ne oseća sigurnim u državi.

- Moramo da slomimo kičmu organizovanom kriminalu u ovoj zemlji - istakao je Stefanović na svečanosti u Drugom odredu u Rakovici.

On je naglasio da Žandarmerija može da ispuni svaki zadatak od kopnene zone bezbednosti do beogradskih ulica.

Komandant Žandarmerije Milenko Božović, koji je danas promovisan u generala policije, istakao je da je ta jedinica stub bezbednosti države i da služi na ponos i MUP-u i Direkciji policije.

Istorija srpske Žandarmerije kao specijalne vojno policijske jedinice, počela je 1860. godine, a njen položaj bio definisan Zakonom o ustrojstvu Vojnog ministarstva koji je stupio na snagu 1864. godine.

Kasnije, 1881. i 1921. godine doneti su novi zakoni o Žandarmeriji, a organizacija i nadležnost tadašnje srpske Žandarmerije bili su isti kao i kod većine jedinica tog tipa u evropskim državama.

Nakon Drugog svetskog rata, ustanovljen je potpuno nov sistem upravnih vlasti i prekinut svaki kontinuitet sa predratnom Žandarmerijom da bi, 25. juna 2001. na osnovu odluke Vlade Srbije, u okviru MUP-a ponovo oformljena Žandarmerija.

Žandarmerija u svom sastavu ima Komandu, koja je smeštena u Beogradu, i četiri odreda: u Beogradu, Nišu, Kraljevu i Novom Sadu.

Kao organizaciona jedinica Direkcije policije u MUP-u, Žandramerija planira, organizuje i izvršava najsloženije bezbednosne zadatke na celoj teritoriji Srbije u slučajevima suzbijanja terorizma i preventivne antiterorističke delatnosti.

Uz direktne intervencija sa ciljem eliminisanja terorističkih grupa i razbijanja organizovanih mreža terorista, u zadatke Žandarmerije spada i obezbeđivanja javnog reda i mira u situacijama visokog rizika kao i obezbeđenje javnih skupova visokog rizika.

Uspostavljanje javnog reda i mira narušenog u većem obimu, pružanja pomoći u vanrednim situacijama - poplavama, požarima, zemljotresima..., takođe su zadaci pripadnika te jedinice.

(Telegraf.rs / Tanjug)