PREGOVORI SA EU: Dijagnoza pa lečenje!
- Suština izveštaja koji očekujemo da stigne je da se zna koji je nivo "našeg zdravlja u ovoj oblasti, u poglavlju 23 - pravosuđe, antikorucija i osnovna prava, a koji nivo treba da dostignemo da budemo fit i zdravi da bismo mogli da pristupimo EU i postanemo zemlja članica - rekao pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović
Predsednik pregovaračkog tima Srbije za poglavlje 23 i pomoćnik ministra pravde Čedomir Backović ocenio je danas da bi pregovori sa Evropskom unijom o tom poglavlju koje se odnosi na pravosuđe i borbu protiv korupcije mogli da počnu na proleće iduće godine.
On očekuje da skrining izveštaj za poglavlje 23 sa merilima za otvaranje pregovora stigne iz Brisela za desetak dana.
- Suština izveštaja koji očekujemo da stigne je da se zna koji je nivo "našeg zdravlja u ovoj oblasti, u poglavlju 23 - pravosuđe, antikorucija i osnovna prava, a koji nivo treba da dostignemo da budemo fit i zdravi da bismo mogli da pristupimo EU i postanemo zemlja članica - rekao je Backović novinarima u Bečićima na radionici pregovaračkih timova Srbije i Crne Gore.
Prema njegovim rečima, u jednom delu izveštaja će se navesti - dijagnoza - šta treba da se leči i popravlja, a u drugom su preporuke u kom pravcu treba da se lečimo, odnosno "akcioni plan tog lečenja".
- Njega treba da overi konzilijum lekara u Briselu - da je on u skladu sa dijagnozom šta teba da se popravi, a onda će se otvoriti pregovori odnosno počeće lečenje - ukazao je Backović.
Pregovori odnosno lečenje će, kako je slikovito opisao, trajati koliko to predviđa Akcioni plan i "obuhvataće najrazličitije aktivnosti - fizioterapiju, banjsku terapiju, banjsko lečeje, antibiotike…"
- U toku vremena, a to je planirano do 2018. vršićemo analizu da li je potrebno da se plan lečenja promeni, da se neka dodatna aktivnost uvede - ukazao je Backović.
Backović je izrazio ocekivanje da bi na osnovu skrininga Srbija do jeseni mogla da uradi prvi nacrt Nacrt Akcionog plana za poglavlje 23 koji će, kako je naveo, ići na javnu raspravu.
U raspravu će biti uključen najširi krug svih zainteresovanih faktora od skupštine, civilnog društva do međunarodnih prijatelja, jer je, prema njegovim rečima, potrebno da se napravi što "izvršljiviji plan koji neće samo obećavati spisak lepih želja, već će čitaoca upućivati na nešto što je dostižno".
Kada Evropski savet potvrdi akcioni plan onda će se otvoriti pregovori, naveo je Backović koji to očekuje na proleće 2015.
- Bilo bi dobo da bude do kraja ove godine ali zbog same promene vlasti u EU mislim da će doći do male promene roka - precizirao je on.
Osvrućući se na iskustva Crne Gore u pristupnim regovorima sa EU, Backović je naveo da Srbija može od nje da dobije iskustvo - u izradi plana.
- Možemo da sagledamo iskustva u tehnologiji i metodologiji izrade dokumentacije i komunikacije sa Komisijom, kao i suštinu rešavanja određenih pitanja, koja su slična kao kod nas, na primer sastav Visokog saveta sudstva - naveo je Backović.
Suština skrining izveštaja će ukazati, kako je naveo, da pravosuđe mora da bude efikasnije, nezavisnije, nepristrasnije, predvidivije, nosioci pravosudnih funkcija stručniji , pravosduna kademija je takođe jedna od tema.
- U oblasti borbe protiv korupcije se insistira na nivou visoke koordinacije svih učesnika - naveo je pomoćnik ministra.
(Telegraf.rs / Tanjug)