Davutoglu: Vučićeva poseta Sarajevu vizionarski korak
Ministar spoljnih poslova Turske je rekao da bez stabilnosti u Sarajevu ne može biti stabilnosti ni u Beogradu ili Istanbulu
Ministar spoljnih poslova Turske Ahmet Davutoglu ocenio je danas da je odluka premijera Srbije Aleksandra Vučića da u prvu zvaničnu posetu ode u Sarajevo bila vizionarski korak i najavio je da bi uskoro mogao biti nastavljen trilateralni proces između Srbije, Turske i BiH.
- Vučićeva poseta Sarajevu bila je odličan, vizionarski korak i ja izražavam našu zahvalnost i divljenje za taj korak - rekao je Davutoglu u intervjuu Tanjugu.
- Čestitam mu na vizionarskom pristupu i uspešnoj diplomatskoj inicijativi - dodao je on.
Davutoglu je napomenuo da bez stabilnosti u Sarajevu ne može biti stabilnosti ni u Beogradu ili Istanbulu, i obrnuto.
Upitan koji je bio cilj njegove posete Beogradu, Davutoglu je odgovorio da, za Ankaru, odnos sa Srbijom predstavlja strateško partnerstvo, ali da je želeo i da prenese solidarnost turske vlade i naroda sa Srbijom povodom katastrofalnih poplava.
- Kada sam 2009. godine postao ministar spoljnih poslova, Beograd je bio jedna od prvih prestonica koje sam posetio u prvom mesecu mog mandata. Takođe, kad je kod vas formirana nova vlada, želeo sam da budem jedan od prvih ministara koji će posetiti Beograd kako bi razgovarao o temama od zajedničkog interesa - rekao je on.
Davutoglu je istakao da je imao "veoma plodne konsultacije" s predsednikom Srbije Tomislavom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem, prvim potpredsednikom Vlade i šefom diplomatije Ivicom Dačićem i potpredsednikom Vlade i ministrom trgovine, turizma i telekomunikacija Rasimom Ljajićem.
- Kada je reč o regionalnoj saradnji, odlučili smo da nastavimo s trilateralnim procesom BiH-Turska-Srbija i da organizujemo ministarski sastanak, a potom i sastanak na nivou predsednika - rekao je on i dodao da tačan datum još nije određen jer se čekaju i konsultacije sa BiH.
- Možda bismo mogli da se na ministarskom nivou sastanemo tokom leta, a na predsedničkom nivou na jesen, odnosno u drugoj polovini ove godine - kazao je šef turske diplomatije.
Na pitanje kako ocenjuje odnose između Beograda i Ankare, koji su prošle godine bili obeleženi usponima i padovima, Davutoglu je odgovorio: "Ne bih rekao da tu ima uspona i padova, već da postoji strateški pravac u tursko-srpskim odnosima i taj pravac je veoma stabilan."
- Turska smatra Srbiju komšijom, mada nemamo zajedničkih granica. Balkanski narodi su kao jedna porodica, kao braća i sestre. Ponekad se oko nečeg ne slažete, ponekad ima razočaranja... ali važno je kako se rešavaju eventualne nesuglasice i razlike u mišljenjima - dodao je on.
Davutoglu je istakao da balkanski narodi, čak i kada se ne slažu, mogu da sednu uz kafu i da o svemu razgovaraju otvoreno i u pozitivnom duhu kako bi iznašli rešenje.
On smatra da između dveju zemalja "nema nikakvih otvorenih pitanja", mada "možda postoje neke nesuglasice, po pitanju Kosova i drugim pitanjima".
- Danas sam razgovarao o nekim temama, ali ni po jednom od tih pitanja nismo se ponašali kao dve strane, već kao jedan zajednički tim - rekao je Davutoglu.
Turski ministar je rekao da je tokom razgovora u Beogradu odlučeno da se formira zajednički tim za saniranje posledica prirodnih katastrofa, kao i da bude organizovan drugi tursko-srpski poslovni forum u oktobru u Turskoj.
Davutoglu najavljuje i uspostavljanje finansijske saradnje i osnivanje turske banke u Beogradu, a otkrio je i da nekoliko turskih kompanija namerava da u Srbiji otvori hotele, turističke komplekse, kao i jednu veoma modernu bolnicu u Beogradu, a da dolazak planiraju i neke tekstilne kompanije.
- Veliki sam optimista, i uveren sam, posebno posle otvaranja pregovora (Srbije) sa EU, da će mnoge turske i druge kompanije doći u Srbiju - rekao je Davutoglu.
Srbija i Turska, prema njegovim rečima, žele i da koncentrišu napore u oblasti saobraćaja - puteva i koridora, "jer je Turska kapija za Srbiju ka Aziji, a Srbija kapija za Tursku ka Evropi", kao i u oblasti energetike pošto je Turska "važan koridor od Kaspijskog mora za Balkan".
(Telegraf.rs / Tanjug)