SVE O MIKIJU RAKIĆU: "Najmoćniji čovek iz senke" u Srbiji, prijatelj Tadića i Vučića!

Biografija preminulog potpredsednika DS-a je zaista opširna, a kada bi se trebala svesti u jednu rečenicu, to bi moglo da izgleda, baš onako kako su ga mediji nazivali: "Vučićev prijatelj, Tadićev bezbednjak, Đilasov zamenik, a Dačićev košmar"

Bivši potpredsednik Demokratske stranke Miodrag Miki Rakić koji je preminuo danas nakon duge i teške bolesti, u javnosti je poznat kao najmoćniji "čovek iz senke" u Srbiji, a u medijima se često pominjao i kao kandidat za prvog čoveka BIA-e u kabinetu premijera Aleksandra Vučića!

Rakić je rođen 31. januara 1975. u Beogradu, gde je završio osnovnu školu, gimnaziju i Pravni fakultet. U DS-u je od 1996. i obavljao je funkcije predsednika Opštinskog odbora DS Palilula, a bio je član i stalnog sastava Gradskog odbora Beograd, Izvršnog odbora stranke, stalnog sastava Glavnog odbora i sekretar Predsedništva. Od 15. skupštine DS-a, 25. novembra 2012, bio je jedan od potpredsednika stranke.

On je od 2003. do 2004. obavljao funkciju savetnika tadašnjeg ministra odbrane Srbije i Crne Gore Borisa Tadića – koji ga je, navodno, primetio u DS-ovoj školi za političku edukaciju – a potom, od 2004. do 2012, i šef kabineta predsednika Tadića.

Pažnju javnosti Rakić je privukao tek 2010. kada je posto sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i predsednik državnog Biroa za koordinaciju tajnih službi.

- Miodrag Rakić je bio bog i batina u prošloj vlasti. Stub cele vlasti u prošlom sistemu bio je Miki Rakić - rekao je za "Večernje novosti" u februaru 2013. godine Velimir Velja Ilić predsednik Nove Srbije.

Zaista, Rakićevo ime se pojavljuje u svedočenjima na Specijalnom sudu, dokumentima Vikiliksa o hapšenju Ratka Mladića, mediji ga povezuju sa "istorijskim" pomirenjem DS-a i Socijalističke partije Srbije (SPS), posredovanjem između Tadića i Dragana Đilasa, aferama oko Darka Šarića, Stanka Subotića, Miroslava Miškovića...

O najvećem delu tih napisa Miodrag Miki Rakić najčešće kaže: "Ne bih da komentarišem." U veoma retkim javnim istupima ostavlja utisak opreznog i odmerenog govornika. Na nekim fotografijama je nasmejan.

Kao predsednik Biroa za koordinaciju tajnih službi 2010. godine, Miodrag Rakić je stekao medijsku promociju zahvaljujući Vikiliksu. Među procurelim "strogo poverljivim" dokumentima nalazi se depeša iz američke ambasade u Beogradu u kojoj je navedeno je da je Miodrag Rakić, 25. avgusta 2009, otpravnici poslova rekao da se Mladić krije negde u Srbiji i dodao da mu u skrivanju pomažu "strani izvori", misleći na Moskvu. Dva meseca kasnije, opet iz Vikiliks izvora, javnost saznaje da "Tadićev savetnik predvodi lov na Mladića".

undefined

O njegovom značaju za saradnju sa Haškim sudom govorio je i Đilas, predsednik DS-a: "On je čovek koji je dao ključni doprinos završavanju saradnje sa Haškim tribunalom uz pažljivo čuvanje nacionalnih interesa" (NIN, februara 2013).

Sredinom 2011. mediji počinju da navode kako je Rakić "vojnik za specijalne veze sa rivalima i održavanje odnosa u partijama", kao i da je on najzaslužniji za "privođenje’ socijalista proevropskom taboru" zašta treba zahvaliti dugogodišnjem poznanstvu sa (iako zvanična biografija kaže drugačije) zemljakom iz Žitorađe – Ivicom Dačićem.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić je u više navrata na medijima "oslovljavao Rakića kao svog prijatelja"!

Miodrag Miki Rakić se prvi put eksplicitno predstavio javnosti 25. novembra 2012. Na izbornoj skupštini DS-a izašao je za govornicu u Centru Sava, spustio mikrofone na svoju visinu i staloženo rekao: "Dobar dan. Za one koji me ne znaju, ja sam Miodrag Rakić… Čuo sam da se to malo zna."

Izabran je za jednog od sedam potpredsednika: smatra se za glavnog arhitektu kompromisa između Đilasa i Tadića na osnovu koga je bivši postao počasni predsednik stranke.

Rakić se ponovo pojavio u javnosti 26. aprila 2013. autorskim tekstom u "Blicu" povodom potpisivanja Sporazuma o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

"Ovaj trenutak treba da iskoristimo za razgovor svih parlamentarnih stranaka", piše on i konstatuje: "Verujem da je vreme za novi politički dogovor." Taj dogovor bi trebalo da sadrži promenu Ustava, broja poslanika u Skupštini, promenu političkog sistema, nadležnosti i finansiranje Vojvodine, lokalne samouprave, regiona, pominje jačanje institucija, reforme penzionog, zdravstvenog i sistema javne uprave i obrazovanja. On se pred kraj se posredno obraća i svom prijatelju sa kojim ne priča o politici: "Ne bih voleo da Vučić uzalud potroši svoju popularnost jer će nam svima biti gore. Zato i predlažem novi politički dogovor."

U svom drugom autorskom tekstu, ovog puta za "Politiku" (16. januar 2014), piše o Vučiću kao "političkom autoritetu" za milion aktivista "raznih političkih i nepolitičkih organizacija", koji su "spremni da se odazovu pozivu za bilo kakav skup: navijači, desničari, protivnici evropskih integracija".

Rakić je nakon raskola u DS-u otišao sa svojim prijateljem Borisom Tadićem u NDS gde je postao jedan od funkcionera ove stranke i nosilac liste koalicijie okupljene oko ove stranke na prošlim izborima.

(D. Z.)