Nema promene stava Srbije o Kosovu!

- Jedan od ključnih problema koji će morati da rešava nova vlada, koja će biti formirana za desetak ili 12 dana, jeste proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine - rekao je predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije u Jutarnjem programu RTS-a

Predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, Milovan Drecun, izjavio da bi bilo prirodno da sa formiranjem nove vlade bude usvojena nova rezolucija o Kosovu i Metohiji.

Drecun navodi da će na novoj vladi biti da proceni da li joj je ta rezolucija potrebna.

- Jedan od ključnih problema koji će morati da rešava nova vlada, koja će biti formirana za desetak ili 12 dana, jeste proces normalizacije odnosa između Beograda i Prištine - rekao je predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju Skupštine Srbije u Jutarnjem programu RTS-a

Drecun je rekao da bi novom rezolucijom o Kosovu i Metohiji bio nastavljen proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine, jer su promenjene neke okolnosti, da bi ona potvrdila ono što je do sada realizovano iz još uvek aktuelne rezolucije, otvorila nova pitanja i izvršila korekcije, ali da se pri tom politika prema Kosovu u osnovnim principima i državnim ciljevima neće menjati.

Drecun smatra da bi mogao da se učini hrabriji iskorak, naročito u delovima gde se definiše sveobuhvatno, trajno i mirno rešenje kosmetskog problema i ističe da normalizacija odnosa treba značajno da doprinese evropskim integracijama Srbije i regiona.

Drecun je naglasio da neće biti promene stava, da neće biti priznata jednoglasno proglašena secesija od strane Prištine i da "sve ovo treba da doprinese evropskim integracijama".

- Sada krećemo putem za koji verujemo da će konačno dovesti do trajnog rešenja tog kosovskog problema i srpsko-albanskih odnosa - rekao je Drecun i dodao da "kojom brzinom ćemo ići, zavisi od nas, ali i mnogo više zavisi od Prištine, koja stalno postavlja neke prepreke".

Drecun je, govoreći o dijalogu o Kosovu, najavio u narednom periodu razgovore o pitanjima imovine, položaja SPC i povratka proteranih ljudi, ističući da je sada nova situacija, jer je Ustavni sud osporio dogovor o katastru i da mora da se usaglasi ta odredba sa Ustavom.

Drecun je ukazao da bi trebalo da bude formirana zajednica srpskih opština, a koja treba da ima mesto u domaćem ustavno-pravnom okviru verovatno posebnim, takozvanim ustavnim zakonom i da bi sve to moglo da bude pitanje za novu rezoluciju.

On je istakao da se otvorilo i pitanje formiranja takozvanih "kosovskih oružanih snaga" i da oko svega toga treba parlament da zauzme stav.

- Priština pokušava da izvrši političku marginalizaciju srpskog naroda na Kosovu, plašeći se da će biti nezaobilazna prepreka aspiracijama onih političkih snaga među Albancima koje Kosovo vide u sastavu "velike Albanije" - rekao je Drecun.

On je izrazio uverenje da će Priština odustati od usvajanja odredbe da je neophodno imati isprave koje izdaje Priština, što podrazumeva državljanstvo samoproglašene države Kosovo i da će najverovatnije biti formiran novi tribunal za suđenje organizovanom kriminalu i onima koji su počinili teške zločine u pokrajini.

- U toku je definisanje statuta tog suda i preciziranje njegovog rada, a poslednja varijanta je da će taj sud imati svoju jedinicu u Prištini, a administracija će biti smeštena u Briselu, a samo suđenje bi trebalo da se odvija u Hagu - istakao je Drecun.

Drecun je rekao da bi taj sud trebalo da dobije u kosovskoj skupštini dvotrećinsku podršku, a da bi Srbija trebalo aktivnije da se uključi u njegovo formiranje.

On je istakao da 14. juna ističe mandat Euleksa i da je potrebno aktivnije se u narednih 15-20 dana uključiti u njegovo definisanje.

- Moraćemo da zajednicu srpskih opština, čije formiranje sledi, postavimo u našem ustavno-pravnom okviru i Beograd mora da vrši snažan pritisak na Prištinu da promeni određeni broj zakona - rekao je Drecun i dodao da mu se čini da su i u Prištini došli do zaključka da moraju da promene skoro 60 zakona.

(Telegraf.rs / Tanjug)