Centar za medijski monitoring: Na karikaturu bi reagovali bilo gde u svetu
Najsličniji primer ovome je karikatura objavljena u kanadskom nedeljniku "Pikto Advokat" 2014. godine
Ne shvatljiva je reakcija dela javnosti na osudu karikature u kojoj se predstavnici vlasti porede sa nacističkim lideroima i pozivanje na navodnu cenzuru, jer takve "šale" ne prolaze nigde u svetu, kaže Tomislav Lovreković, predsednik Centra za medijski monitoring, a prenosi portal "Srbijadanas".
Tim povodom on je izjavio sledeće:
- Naprotiv, praksa je da posle sličnih skadaloznih uradaka stižu izvinjenja redakciji, pa i otkazi karikaturistima, i to ne u zemljama trećeg sveta, već u najdemokratskijim državam sveta, na koje se zaštitnici Korasovske karikature i pozivaju.
Najsličniji primer ovome je karikatura objavljena u kanadskom nedeljniku "Pikto Advokat" 2014. godine, gde se politika tadašnjeg premijera Stivena Harpera poredi sa Hitlerovom.
Posle ovoga usledilo je serija izvinjenja redakcije, samog karikaturiste i vlasnika, a nikome u zgroženoj javnosti, čak i najžešćim protivnicima, nije palo na pamet da takav skandal brane slobodom govora - kaže Lovreković, koji ističe da smo slične proimere imali i u Nemačkoj i u SAD-u.
- Ne samo čuveni Zidojče Cajtung, koji je ipak malo tiražniji i poznatiji od "Danas-a", nego i predstavnici države izvinili su se zbog sramne karikature izraelskog premijera, koja je imala antisemitski duh - kaže Lovreković i dodaje da su reakcije na neprimeren sadržaj veoma česte i u SAD-u, koji važi za bastion slobode govora političke kritike.
- Tako se 2014. godine slavni Boston Heralt izvinio zbog karikature koja je vređala predsednika Obamu, nakon velikog pritiska javnosti, a ove godine je na stubu srama bio jedan od najpoznatijih tamošnjih satiričara Džef Danziger, jer je na neprimeren način izvrnuo ruglu Saru Sanders iz Bele kuće. Dok domaći nevladin sektor zdušno brani skandaloznu karikaturu, američki se ujedinio 2009. godine, tražeći da Njujork Post otpusti karikaturistu, jer im deluje da je uporedio Obamu sa majmunima - navodi primer Lovreković.
On takođe zaključuje da je "izuzetno loše što samoproklamovani medijski advokati šalju poruku da je sve dozvoljeno, ako je podređeno njima odgovarajućem političkom cilju".
- Ta kampanja deluje kao da je svaka uvreda, pretnja ili vulgarnost nedostojna javnog prostora dozvoljen i poželjna pod plaštom "slobode govora", ako je usmerena prema njihovim političkim protivnicima. Istovremeno zanimljivo je da su i najglasniji branioci Korasovske karikature spremni da se bune i negoduju i najmanju kritiku upućenu njima, tumačeći je kao "strašan progon" - zaključuje predsednik Centra za medijdki monitoring.
(Telegraf.rs/Srbijadanas)