Zašto kažemo "pijan kao majka"? Kada strancima prevedemo ovu srpsku izreku, prevrnu se od smeha. Postoje dve legende o njenom nastanku

Postoje dve verzije nastanka ovog izraza

Šljivovica, jabukovača, vilijamovka, lozovača, kajsijevača, dudovača, travarica, dunjevača, ma svo moguće voće dolazi u obrzir kada je u pitanju omiljeno piće u Srba - rakija. Nacionalno piće peče se u našoj zemlji od pamtiveka, ali bi se moglo reći da i nije samo piće. Nju pijemo, ali i ispiramo grlo, previjamo i čistimo rane, dezinfikujemo kuću, peremo prozore.

Verovalo se i da ona leči glavobolju i zubobolju. Ujutro se pila pre velikih poslova da bi čovek dobio energiju, takođe je bio običaj da se vojnicima daje rakija, jer se smatralo da to dobro utiče na ishod bitki.

Rakija nam pomaže da zaboravimo, da zaspemo, da se lakše probudimo, da se nasmejemo.

Zašto se kaže "pijan k'o majka"? Foto: Shutterstock

Upravo zahvaljujući toj njenoj multifunkcionalnosti, verovatno je nastao i izraz "pijan k'o majka", koji upotrebljavamo da bismo opisali nekoga ko se jako napio. Mada ovo često izgovaramo i čujemo, mnogi ne znaju poreklo ovog izraza.

Prema jednoj verziji, ovaj izraz potiče od činjenice da se nekada, kada su se žene porađale u kućama, kada bi porođaj bio problematičan i trajao dugo ženama davala rakija, da bi umanjila bolove. Boljeg anestetika u to vreme nije bilo!

Postoji i drugo tumačenje, koje tvrdi da je ovo, zapravo, skraćena verzija od izraza "pijan k'o majka zemlja" pošto biti pijan u našem jeziku može da znači i natopljen ili napojen.

(Telegraf.rs)