Veliko arheološko otkriće: Najstariji zapis Homerove "Odiseje" pronađen u Grčkoj

Arheološki svet je na nogama

Grčki i nemački arheolozi ovih dana slave veliko otkriće: pronašli su glinenu ploču na kojoj je ispisano 13 stihova Homerovog epa "Odiseja", jednog od najvažniijih i najstarijih dela u istoriji književnosti.

Prava istina o fotografiji koja se masovno šeruje: Ko je brkata i krupna žena zbog koje se "ubilo 13 momaka"? (FOTO)

Pločica je otkrivena u staroj Olimpiji, na Peloponezu, saopštilo je grčko Ministarstvo kulture. Po svemu sudeći, ovo je najstariji pisni zapis Homerovog epa koji je dosada otkriven.

- Nakon tri godine istraživanja ovog područja, u blizini svetilišta na arheološkom lokalitetu "Drevna Olimpija", arheolozi su pronašli nešto zaista važno i izuzetno - saopštili su iz Ministarstva.

Kako kažu, na glinenom spisu sačuvano je 13 stihova 14. pevanja "Odiseje", u kome se Odisej već vratio na Itaku i tu susreo sa svojim starim slugom, svinjarem Eumejem. Eumej je prvi smrtnik koga Odisej sreće po povratku kući. Svinjar ne prepoznaje gospodara, koji je prerušen, ali ga zato odvodi u svoju kolibu i ugošćava najbolje što može. Tekst na pločici je Odisejevo obraćanje sluzi.

Prema ranim procenama, ploča datira iz rimskog perioda i nastala je verovatno pre trećeg veka nove ere. Pronađane je među ruševinama iz rimskog doba. Otkriće je već odneto na ispitivanje, a ako se ispostavi da su arheolozi u pravu po pitanju starosti ovog predmeta, to će biti najstariji pisani fragment jednog Homerovog epa koji je ikada otkriven.

Osim svoje jedinstvenosti, ovo otkriće ima nemerljivu arheološku, književnu, istorijsku i epigrafsku vrednost.

Na čelu istraživačkog tima koji je pronašao pločicu bili su dr Erofilis-Iris Kolia, kao i nemačke kolege profesori Franciska Lang, Birgita Eder, Anderas Vut i Hans Joakim Herke.

(D.D.S.)