Slavoljubu se smejala cela Srbija zbog "greške" u Slagalici, a reč ćivot zaista postoji
Ćivot, u narodu poznat i kao kivot, označava termin koji se najčešće čuje i upotrebljava u religiji
Gostovanje Slavoljuba Petrovića u najdugovečnijem srpskom kvizu Slagalica postalo je kultno zbog greške koju je ovaj takmičar načinio, ali i zbog toga što je jedini takmičar čiji su poeni otišli u minus.
Slavoljub je zablistao već u prvoj igri, kada je od ponuđenih slova sastavio reč "ćivot", zbog čega je cela Srbija zanemela, misleći da je živopisni takmičar "lupio i ostao živ", zaradivši i u isto vreme i istoimeni nadimak.
SLAVOLJUB IZ "SLAGALICE": Samo ja znam kako je novom rekorderu!
Ipak, ispostavilo se da Slavoljub nije pogrešio, da reč ćivot postoji i da mu svi mi dugujemo jedno veliko - izvini.
Ćivot, u narodu poznat i kao kivot, označava termin koji se najčešće čuje i upotrebljava u religiji. Termin je grčkog porekla, nastao od grčke reči kibotos, što u prevodu znači kovčeg sa moštima sveca. U rečnicima se ćivot opisuje kao kutija u kojoj se čuva evharistija i pričešće, jedna od dve najvažnije hrišćanske svete tajne.
Ćivoti se razlikuju po oblicima i veličini, kao i od materijala od kojih su rađeni. U njima su smeštene čitave mošti svetaca, koje ne trule. U pravoslavnoj religiji, ćivoti su uglavnom smešteni u manastirima i crkvama. Nad njima se vernici mole, a igumani i crkveni velikodostojnici čitaju molitve narodu, najčešće za ozdravljenje.
(Telegraf.rs)