Knjige od kozje kože, izmeta slona i fetusa ovce možete da vidite u Muzeju knjiga i putovanja u Beogradu (FOTO)

Lazić je javnosti više poznat kao strastveni avanturista i putopisac koji je u Ladi Nivi obišao svet

Knjige od kozije kože, izmeta slona, fetusa ovce, pirinča, najfinije svile, sa koricama od zuba pirane, knjiga lepeza, testament Pavla Vuisića, garderober kraljice Natalije, samo su deo artefakata u Muzeju knjiga i putovanja, koji se nalazi u porodičnoj kući putopisca Viktora Lazića na Banjici.

Ovo je najmanje selo u Vojvodini: Nema školu i prodavnicu, ali zato ima muzej! (VIDEO) (FOTO)

Lazić je javnosti više poznat kao strastveni avanturista i putopisac koji je u Ladi Nivi obišao svet. Otkrio je da je deveta generacija u njegovoj porodici koja sakuplja knjige.

Biblioteka njegovog čukun - čukun dede sveštenika Mihajla Lazića, posedovala je vredne knjige još u 18. veku, a danas Muzej knjiga i putovanja predstavlja respektabilnu instituciju kulture u nastajanju u najboljoj tradiciji zadužbinarstva u istoriji Srbije.

Viktor Lazić kaže da ima veliki problem kada ga neko pita od kada je otvoren Muzej knjiga i putovanja.

- Moj čukun deda je 1882. godine registrovao biblioteku i ona je bila otvorena za javnost. U tom momentu naša porodična biblioteka je postojala već čitav vek. Nažalost, zatvorena je 1987. godine kada je moj deda umro - kaže Lazić.

On napominje da je porodičnu biblioteku uspeo ponovo da otvori za javnsot 2010. godine.

- Udruženje građana za kulturu umetnost i međunarodnu saradnju "Adligat" registrovali smo 2012. godine. Adligat označava više knjiga spojenih u jedne korice. Namera mi je bila da objedinim više kultura i generacija pod jednim krovom - kaže za Lazić.

Podršku stvaranja ovakvog nesvakidanjeg muzeja Lazić je dobio od Srpske akademije nauka i umetnosti, Matica srpska, Udruženje književnika Srbije, Univerzitetske akademije i mnogih drugih.

- Zbog legata Petera Urbana koji sadrži 15.000 knjiga dobili smo i podršku institucija iz Nemačke. Urban je najbolji prevodilac dela sa slovenskih jezika i mi u muzeju imamo jednu od najznačajnijih kolekcija knjiga sa prevodom Čehovljevih dela. Namera nam je da otvorimo posebnu sobu sa Čehovljevom bibliotekom za koju verujem da će biti svetska ekskluziva - kazao je Lazić.

U muzeju postoji više od 20 legata.

- Ponosni smo na legate porodice Leko, Bešević, Miodraga Pavlovića, Pere Zubca, Milovana Danojlića, Srbe Ignjatovića. Milovan Danojlić je potpisao nekoliko knjiga za našu kolekciju u Ivanovcima kada smo postali prijatelji - kaže Lazić.

Mnogo neobičnih knjiga doneo je Lazić sa svojih putovanja. Neke su nastale od organskih materjala.

- Imamo sjajne knjige u kolekciji iz Etijopije. Neke od njih nastale su na kozijoj i ovčijoj koži. Najvrednije su knjige od fetusa ovaca. Kada stado vode na ispašu onda ovce koje su bremenite često izgube plod. Čobani sakupljaju taj plod jer je ta koža najmekša i na njoj nastaju najvrednije knjige.

- Jedna takva knjiga je u našoj kolekciji. Imamo knjige i od slonovog izmeta sa Tajlanda. Slon je vegetarijanac i tamo od njegovog izmeta prave papir. Iz Kine sam doneo knjigu od pirinča koja može uz neke dodatske da se pretvori u kašu i pojede - kazao je Lazić.

Među najatraktivnije artefakte u kolekciji Muzeja knjiga i putovanja, Lazić ubraja i knjigu iz Indonezije.

- Knjigu je nastala u plemenu Batak. To su nekadašnji ljudožderi koji su nastanjivali Sumatru i ta knjiga ima stranice napravljene od palminog lišća, a korice knjiga od ljudskih kostiju. Imamo i najveću kolekciju knjiga iz Amazonije među kojima su artefakti sa potpisima Ljose, Markesa. Imamo origalnu mačetu iz nekog plemena u Amazoniji na kojoj su ukras autentični zubi pirane - kazao je Lazić.

Među artefaktima u delu muzeja posvećenom srpskoj kjjiževnosti nalazi se originalna posveta Branislava Nušića.

- Imamo preko 25.000 knjiga sa potpisima autora u celom muzeju. Među njima je je i rukopis Tina Ujevića, pismo Isidore Sekulić, originalni rukopis romana "Beton i svici" za koji je Oskar Davičo dobio NIN-ovu nagradu. Tu je originalni garderober kraljice Natalije, štap Kralja Milana, prvi radio u Jugoslaviji, testament Pavla Vuisića - kazao je Lazić.

(Telegraf.rs/Tanjug)