Kraljevo se seća slavne prošlosti: Obeležen proboj Solunskog fronta
Tradicionalno, u organizaciji grada Kraljeva i Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije – Kraljevo „Jovo Kursula“, u Kraljevu se svake godine obeležava proboj Solunskog fronta
- Narodi koji ne obeležavaju značajne istorijske događaje svoje prošlosti ne mogu ni računati na to da će imati svetlu budućnost - poručio je gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić prilikom polaganja venaca na Spomenik srpskim ratnicima palim za slobodu otadžbine od 1912. do 1918. godine na centralnom gradskom trgu povodom obeležavanja proboja Solunskog fronta.
- Svake godine se okupljamo 15. septembra, na Dan proboja Solunskog fronta, kako bismo obeležili ovaj značajan datum za našu istoriju i kako bi se setili svojih predaka koji su dali živote da bismo mi danas živeli u slobodi. Nadam se da ćemo i u budućnosti nastaviti obeležavanje ovog dana i da će na sledećem okupljanju biti još više dece nego danas - rekao je gradonačelnik Kraljeva dr Predrag Terzić.
Tradicionalno, u organizaciji grada Kraljeva i Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije – Kraljevo „Jovo Kursula“, u našem gradu se svake godine obeležava proboj Solunskog fronta.
Prema rečima istoričara Miloljuba Arsića, na današnji dan pre 99 godina probijen je Solunski front, čime je označen početak kraja najvećeg sukoba u istoriji čovečanstva do tada. U Prvom svetskom ratu je učestvovalo više od 33 država i sedamdeset miliona stanovnika.
- Sećamo se ovog datuma zato što je Solunski front probila srpska vojska, odnosno Šumadijska divizija iz sastava Druge srpske armije, uz pomoć dve Francuske divizije, ali je ipak najvažniju ulogu u proboju imala Šumadijska divizija. Naši solunci, sa teritorije grada Kraljeva, bili su u sastavu 10, 11, i 12. puka Šumadijske divizije, zato možemo da kažemo da su naši preci odneli tu slavnu pobedu, koja je celom svetu označila početak kraja ovog velikog sukoba. Neposredno posle toga kapitulirala je Bugarska, zatim Turska i srpska vojska je 22. oktobra ušla u Kraljevo, čime je ono posle četiri godine oslobođeno od okupacije - objašnjava Arsić.
Ovaj značajan datum predstavlja prekretnicu u Prvom svetskom ratu, a neposredno posle toga 11. novembra je i Prvi svetski rat završen. Kasnije je potpisan mirovni ugovor u Versaju i time je završen najveći sukob u istoriji ljudske civilizacije.
U tom sukobu je poginulo više od deset miliona vojnika, dvadeset miliona je bilo ranjeno, tako da su posledice bile ogromne. U tom velikom ratu su srušene tri carevine - Turska, Austrougarska i Rusija, stvorena je nova država Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra 1918. godine. Zbog toga je ovaj datum jedan od najvažnijih datuma u istoriji srpskog naroda u prošlom veku.
(Telegraf.rs)