S kim je komunicirao Aco Martinović? Istraga o masakru na Cetinju još traje
Kako bi utvrdili sve detalje o masakru na Cetinju kada je Aco Martinović 1. januara ove godine ubio 13 osoba, Više državno tužilaštvo u Podgorici izdalo je naredbu za niz veštačenja, a od suda su tražili i naredbu za izuzimanje listinga komunikacija.
Na taj način utvrdiće se s kim je komunicirao Aco Martinović u periodu kada je ispaljivao smrtonosne hice u komšije, rođake, kumove... Osim toga, kako je "Danu" potvrđeno iz Višeg državnog tužilaštva, izdati su nalozi za odbukciju tela stradalih, koji su dostavljeni postupajućem tužiocu.
"U Višem državnom tužilaštvu u Podgorici formiran je predmet povodom tragedije na Cetinju 1. januara 2025. godine, kada je od strane lica A.M. lišeno života 12 osoba, od kojih dvoje dece, dok su četiri osobe teško povređene, od kojih je jedno lice podleglo povredama, i predmet se nalazi u fazi izviđaja", navode u Tužilaštvu.
Kako ističu, tokom izviđaja preduzete su sve neophodne mere i radnje u cilju utvrđivanja svih okolnosti pod kojima je nastao predmetni događaj.
"Od strane tužilaštva doneta je naredba za obdukciju tela stradalih lica, koji nalaz je dostavljen ovom tužilaštvu, a donete su i naredbe za sva neophodna veštačenja, i to DNK, hemijsko i balističko veštačenje, veštačenje utvrđivanja prisustva GSR čestica i veštačenje elektronskih uređaja, dok je Višem sudu u Podgorici, sudiji za istragu, podnet zahtjev za donošenje naredbe za izuzimanje listinga komunikacija. Nakon prikupljenih svih potrebnih obaveštenja i naloženih veštačenja, preduzeće se i druge radnje za koje se ukaže potreba, nakon čega će se doneti odluka u predmetu, o kojoj će javnost biti blagovremeno obaveštena", saopšteno je "Danu" iz tužilaštva.
Vreme prolazi, a porodice stradalih i kompletna crnogorska javnost i dalje su uskraćeni za ključne informacije o masovnom ubistvu nakon kojeg je zanemela čitava Crna Gora, ali i region. Cetinjani svakodnevno, u znak protesta zbog izostanka odgovora od strane nadležnih državnih organa, na sat vremena blokiraju saobraćaj na Kruševom ždrijelu.
Propustima policije baviće se Osnovno državno tužilaštvo
Tokom protesta i brojnih javnih istupa nakon masakra na Cetinju problematizovano je i postupanje policije, odnosno da li su bezbednosne službe adekvatno reagovale pre i tokom zločina i da li je masovni ubica mogao biti ranije sprečen u svom ubilačkom pohodu.
Zatražene su i ostavke čelnika bezbednosnog sektora, ali su one izostale. Iz Višeg državnog tužilaštva saopšteno je da će se pitanjem eventualnih propusta policije baviti Osnovno državno tužilaštvo.
"Kada je reč o postupanju službenika Uprave policije, kako je to već navedeno u saopštenju koje možete pronaći na zvaničnoj stranici Višeg državnog tužilaštva u Podgorici, ovo tužilaštvo će nakon prikupljanja svih veštačenja i drugih zatraženih obaveštenja i podataka, kao i pribavljenog izveštaja Ministarstva unutrašnjih poslova, spise predmeta u odnosu na postupanje službenika Uprave policije dostaviti nadležnom Osnovnom državnom tužilaštvu", naveli su iz VDT-a.
Podsetimo, najmlađe žrtve masakra su dečaci iz porodice Vuletić, braća od devet i 14 godina, a u ubilačkom pohodu Aca Martinovića stradao je i njihov stric Mirko Vuletić. Martinović je ubio i svoju sestru Zoricu Vuletić, kao i kumove Radovana i Radmilu Martinović i njihove sinove, blizance Miloša i Marka, zatim suprugu svog druga Draganu Drašković, Branislava Mudrešu, Radivoja Markovića i Joša Otaševića.
Jedan od četvoro teško ranjenih u masakru na Cetinju, Dejan Kokotović, preminuo je 9. januara u Kliničkom centru Crne Gore.
(Telegraf.rs)