"Ima jedna neobična stvar s tim virusom": Epidemija na vrhuncu u Hrvatskoj, toliko bolesnih nije bilo 5 godina

S. J.
Vreme čitanja: oko 3 min.
Foto-ilustracija: Shutterstock

Hrvatska se nalazi na vrhuncu sezone gripa. Do sada je prijavljeno oko 12 hiljada laboratorijski potvrđenih slučajeva, dok je čak polovina dijagnostikovana tokom prošle nedelje. Naime, samo tokom prošle nedelje primljeno je 6.124 prijava obolelih od gripa.

Da je reč o sezoni najjačeg intenziteta u proteklih pet godina, odnosno od 2020. godine i početka epidemije kovida-19, govore statistički podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Te godine grip je gotovo izostao, verovatno zbog epidemioloških mera i nošenja maski. I godinu kasnije bilo je vrlo malo obolelih, a u celoj sezoni nekoliko hiljada. Nešto jači intenzitet bio je 2022./2023. godine kada je u nedelji s najviše obolelih bilo 4.100, dok je prošle sezone maksimalan broj nedeljno obolelih bio oko 3.500, gotovo što je duplo manje nego prošle nedelje, piše Jutarnji.

- Istina je da je ove godine broj obolelih najveći u od 2020. godine, i da je povećan intenzitet. Međutim, isto tako valja kazati da nije reč o neobičnoj ili nikad viđenoj epidemiji gripa. Imali smo godina kada je bilo i po sedam ili čak 10 hiljada nedeljno obolelih - govori prim. Goranka Petrović, specilista epidemiologije i zdravstvene ekologije (HZJZ) i dodaje da je kretanje gripa još uvek unutar očekivanog u poređenju sa sezonama gripa pre pandemije kovida-19.

Iako je teško davati prognoze, za pretpostaviti je da se nalazimo na vrhuncu epidemije koji, prema dosadašnjim iskustvima, potraje nekoliko nedelja, nakon čega krene da opada broj obolelih.

- Sada smo imali dve nedelje za redom udvostručavanje nedeljnog broja obolelih, tako da ćemo sa sledećim podacima moći više reći. Videćemo hoće li se broj i dalje povećavati ili ćemo se zadržati na ovonedeljnim brojkama - govori prim. Petrović.

Naravno, brojevi o kojima govore su samo prikaz prijavljenih slučajeva. Dakle, građana koji su testirani i koji su posetili lekara. Stvaran broj obolelih se obično množi s tri ili četiri, jer se velik broj zaraženih leči kući bez posete lekaru.

Što se tiče obolelih po županijama, iako se grip prijavljuje iz svih županija, čak 50 odsto svih prijava u zadnjoj nedelji čine prijave iz Splitsko-dalmatinske županije, Grada Zagreba, Primorsko-goranske, Varaždinske i Zagrebačke županije. Najveća kumulativna stopa prijava gripa na 100.000 stanovnika beleži se u Karlovačkoj županiji i Varaždinskoj županiji.

Među pristiglim prijavama gripa stopa incidencije je uobičajeno najveća kod dece predškolske dobi, a najniža kod osoba u dobi od 65 godina i više.

- Uz sezonu gripa uobičajeno se povezuje tzv. višak smrti, odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripa. To je posledica činjenice da je grip u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te hronični bolesnici nezavisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom - kažu iz HZJZ-a. napominju kako je teško reći koliko stvarno osoba umre direktno ili, što je češće, indirektno od gripa (kao posledica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Tokom ove sezone do sada je prijavljeno dvadeset smrtnih ishoda zbog gripa i njenih komplikacija.

Što se tiče tipizacije gripa u oko 60 posto pozitivnih nalaza detektiran je virus gripe A, a u ostatku virus gripe B.

- Ovaj podatak o čak 40 posto obolelih od gripe tipa B je zanimljiv i pomalo neobičan, jer se do sada, uglavnom događalo da se tip B pojavljuje, odnosno povećava broj krajem sezone - govori prim. Petrović.

Što se tiče simptoma, lekari nam govore da su različiti. Od toga da neki oboleli imaju visoke temperature, preko 40, koje se teško snižavaju i traju po sedam do deset dana, pa do relativno blagih simptoma za grip. Neki pak prijavljuju tek blaže simptome, temperature do 38. No, većina govori kako ih boli celo telo i osećaju veliki umor.

Doktori kažu kako je grip najvažnije odležati i naravno snižavati temperaturu. Naime, ako se ne odleži može doći do komplikacija, najčešće pojave bakterije, koja najčešće dovede do upale pluća. Takođe, u slučaju kratkog daha, jakog kašlja, posebno neprirodno velike slabosti, važno je javiti se lekaru.

(Telegraf.rs)