Jadransko more se odjednom povuklo, čamci ostali na suvom dnu: A onda huka, grmljavina i nadiranje vode

A. M.
Vreme čitanja: oko 1 min.
Foto: Pixabay.com/Ilustracija

Zanimljiva, ali ipak, nimalo retka pojava na Jadranu, na Božić se dogodila u Maslinici na Šolti, piše Morski.hr.

"Snimio sam strujanje mora, koje se povuklo do te mere da su brodovi u dnu uvale već ležali na dnu. Zatim se more počelo vraćati uz zaglušujuću buku, kao reka, virovi posvuda, to je trajalo par minuta i par navrata praznila se uvala i punila. Šaljem vam snimak, možete da povećate sliku i pojačate zvuk, sve će vam biti jasno", prepričava svedok događaja i autor snimka koji je objavio Morski.hr.

Snimak možete da pogledati ovde.

Radi se o pojmu Seš (franc. seiches), stajaćem talasu koji se javlja u jezerima, zalivima, kanalima, lukama, zatvorenim morima ili njihovim delovima, a ogleda se u oscilacijama nivoa vode i u periodičnim promenama strujanja.

Period mu zavisi od obliku i merama zahvaćenog područja, a uz osnovno treperenje pojavljuje se i treperenje viših frekvencija. Seši mogu biti uzrokovani naglim promenama pritiska vazduha i vetra, poremećajima koji pristižu iz otvorenog mora ili, izuzetno, pomeranja dna. Prvi su put naučno opaženi na Ženevskom jezeru (1890.), a nakon toga i u drugim jezerima i morima.

Seši su česti u Jadranu, a periodi im variraju od približno 21 h (ceo Jadran), više od 6 h (Kvarnerski zaliv) i 1 h (Kaštelanski zaliv) pa do 20 min i manje (npr. Bakarski zaliv). Kada postignu velike amplitude, seši ugrožavaju plovidbu i dovode do poplavljivanja.

(Telegraf.rs)