Otac ćerku zamenio za litar rakije, majka za jednu ovcu, žrtve i dečaci: Dečiji brakovi veliki problem u BiH
Sklapanje dečjih brakova u Bosni i Hercegovini predstavlja ozbiljan društveni problem, a nedostatak statističkih podataka i sistemske organizacije dodatno otežava situaciju, naročito u pogledu kažnjavanja onih koji prisiljavaju decu na takve zajednice, piše portal Klix.ba.
Iako je, kako prenosi Klix, problem dečjih brakova ranije bio prvenstveno povezan s romskim zajednicama, gde su maloletne devojčice prodavane pod izgovorom tradicije za određene svote novca, sada je taj problem izašao iz okvira tih zajednica.
"Takva deca često postaju žrtve trgovine ljudima, a iskustva pokazuju da nesavesni roditelji sada ugovaraju brakove i za dečake", piše medij.
O ovoj temi raspravljalo se tokom okruglog stola u Tuzli, koji je organizovala Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini. Učesnici su, saznaje se, razmatrali pravne i socijalne aspekte prepoznavanja i razumevanja fenomena dečjih brakova u kontekstu Bosne i Hercegovine i Tuzlanske županije.
Zamena vlastite ćerke za litar rakije
Udruženje žena Romkinja "Bolja budućnost" iz Tuzle istaklo je da dečji brakovi predstavljaju ozbiljan društveni problem, navodeći konkretne primere iz prakse. Predsednica udruženja Indira Bajramović istakla je slučajeve gde je majka prodala ćerku za 3.000 konvertibilnih maraka (1.533 evra), druga je zamenila ćerku za ovcu, dok je jedan otac zamenio ćerku za litar rakije, piše Klix.
"Kad devojčica dođe u zajednicu, očekuje se da obavlja uloge odrasle žene, rano postaje majka, ne završava obrazovanje i zbog toga nije konkurentna na tržištu rada. U suštini, toj deci uskraćujemo detinjstvo. Važno je naglasiti da se ovakvi brakovi više ne događaju samo u romskim zajednicama nego i u ostalim. Štaviše, u poslednje vreme sve je više dečjih brakova u neromskim zajednicama", izjavila je Bajramović.
I dečaci prisiljeni na dečje brakove
Po pisanju Klixa, dosadašnja praksa pokazala je da se na sklapanje dečjih brakova ne prisiljavaju samo devojčice već i dečaci. U sprečavanju ove pojave ključnu ulogu imaju centri za socijalni rad, koji često dobijaju informacije o potencijalnim dogovorima za sklapanje dečjih brakova.
"Imali smo jednu prijavu protiv roditelja koji je omogućio sklapanje dečjeg braka. Presuda je bila osuđujuća, uz izricanje zatvorske kazne. Drugo iskustvo pokazuje da smo kroz druge predmete i socijalne pomoći uspeli da otkrijemo postojanje dečjeg braka, nakon čega delujemo u saradnji s policijom", izjavila je direktorka Centra za socijalni rad Lukavac, Amira Hodžić.
(Telegraf.rs)