Spomenik omiljenom gradonačelniku izlili u Smederevu, a sad bi da ga postave na pijaci? Bizarna odluka vlasti

I. N.
Vreme čitanja: oko 4 min.
Foto: Ranko Maras / Alamy / Alamy / Profimedia

Postavljanje spomenika hercegnovskom gradonačelniku u periodu između dva rata, znamenitom Mirku Komnenoviću, ovih dana je glavna tema među Novljanima. Polemiku je izazvala vest da je lokacija predviđena za spomenik – gradska pijaca.

Pijaca u Herceg Novom nikako nije mjesto za postavljanje spomen obeležja zaslužnom gradonačelniku Mirku Komnenoviću, kategorični su predstavnici nekoliko nevladinih organizacija, brojni građani, zakupci tezgi na pijaci, kao i neki od predstavnika arhitektonske struke, navodi RTCG.

Za razliku od njih, lokalna uprava pripremila je za naredno skupštinsko zasedanje predlog Odluke o postavljanju spomen obeležja Mirku Komnenoviću, upravo na lokaciji gradske pijace. Takav predlog pravdaju rešenjem Uprave za zaštitu kulturnih dobara, koja je, kako navode, odredila da to bude pjaceta na kojoj se nalazi gradska pijaca.

RTCG navodi da je gradska pijaca rekonstruisana i uređena pre četiri godine. Tada je uloženo oko stotinu hiljada evra u nove tezge, izgradnju, nadstrešnice, instalacije, a prethodno je sa sličnom sumom rekonstruisana i ribarnica.

Zakupci pijačnih tezgi prvi su reagovali na vest da će, ukoliko odluka bude konačna, spomenik biti postavljen na pijaci: “Pored naše robe da stoji spomenik, to je neshvatljivo…kako može roba stajati na suncu, kiši, da ne pominjem nas. Mi treba da sklanjamo tezge i robu nakon radnog vremena, gde, kako?", pita Zaga Radović, poznata po domaćim proizvodima.

Njene koleginice dodaju da će biti ugrožen opstanak pijace i pitaju“ kakav bi grad bio bez pijace”.

“Mirko nije bio zemljoradnik, on je bio dobar gradonačelnik za sve, nije zaslužio da bude među mrkvom i krtolom”, kaže jedna od prodavačica domaćih proizvoda.

Tri nevladine organizacije: Ekološko društvo Boke Kotorske, Društvo prijatelja Herceg Novog i Društvo za zaštitu Herceg Novog, oglasile su se saopštenjem u kojem ističu da je izbor lokacije neprihvatljiv, pa i uvredljiv za ličnost kakav je bio Mirko Komnenović.

Predsednica Ekološkog društva Boke Kotorske Olivera Doklestić ističe da je predviđeno da na pijaci pola dana budu tezge sa proizvodima, a onda da se sklanjaju, a spomenik Mirka sa cilindrom između njih...

"To je bogohuljenje i vređanje jedne takve ličnosti. Ne smemo zanemariti ni značaj pijace kao takve i ljudi koji tu rade godinama. Spomenik Mirku Komnenoviću može biti na platou ispred opštine, ili na šetalištu gde je on doprineo i svojim sredstvima otvaranju železničke stanice, ili u Parku Boka koji je on osnovao... Zapravo ceo grad može biti, samo ne ova pijaca, ovo je poslednje mesto gde on može da bude”, kategorična je Doklestić.

To što je Uprava za zaštitu kulturnih dobara donijela odluku o lokaciji , za nju je upitno jer , kako kaže , ne znamo kakva sui m obrazloženja I koje lokacije ponudjene.”Mislim da njima nijesu predočeni svi argumenti I sve ovo što mi znamo” kaže Doklestić.

U saopštenju tri NVO se ističe: "Namera je da se postavi spomenik u središtu pijace, da se prodajni štandovi svakog jutra nanovo postavljaju i sklapaju i uklanjaju u 14 sati, da bi prostor ostao čist samo sa spomenikom".

"To bi značilo da prodavci moraju svu hranu namenjenu za prodaju svakodnevno da vuku nazad do kuće i ujutro da je vraćaju. Zamisao je da zelena pijaca glumi Gundulićev Trg u Dubrovniku ili sličnu pijacu u Trstu. Nažalost, niti smo mi Dubrovnik, ni Trst, niti je lokacija zelene pijace pogodna za to. Prostor gradske pijace nije slobodan trg niti pjaceta, već uvučen, ograđen zgradom sa tri strane, sa zapuštenom fasadom, pa bi se stekao utisak da je Mirko Komnenović u kavezu, jer je spomenik prevelik , a prostor mali, sa samo jednim prilazom“, navodi se.

Arhitekta Vuk Čvoro takođe smatra da je pijaca iz više razloga pogrešno mesto za postavljanje spomenika.

"Pre svega lokacija za spomenik takvoj ličnosti ne može biti na pijaci. Sa druge strane u tu pijacu je pre par godina uložen neki novac i to još ima vrednost. Ne vidim da je isplanirano izmeštanje pijace, to nigde nije objavljeno. Mi znači treba da skidamo sad nešto što je napravljeno, da pravimo nešto novo, a nigde se ne pominje sa kojim sredstvima i gde. Jedino što se pominje je da je Uprava za zaštitu kulturnih dobara dala saglasnost za dve lokacije… Ta druga lokacija je, ako mene pitate mnogo bolja. S obzirom na to da se nalazi na ćošku glavnog trga, to je arhitetktonski opravdano, jer se uvek gleda da bude acentrično. S druge strane pijaca je nepristupačna i bilo bi neizvodljivo raditi pod tim uslovima“, smatra Čvoro.

Arhiteka ističe da je o svemu trebalo više pitati struku. Ipak, kako tvrdi, u "Herceg Novom se, nažalost struka sve manje pita".

Iz lokalne uprave su u saopštenju poslatom medijima naveli da je statua Mirka Komnenovića koja uz postament čini spomen obeležje, završena i dopremljena u Herceg Novi. Podsećaju da je izlivena u Umetničkoj radionici Kuzman iz Smedereva, a da je autor vajar Zoran Ivanović.

Mirko Komnenović bio je omiljeni gradonačelnik Herceg Novog , mistar u Vladi kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, zadužbinar, rodoljub, patriota koji je modernizovao grad, školovan, intelektualac koji je zaslužio spomenik. Ta inicijativa je jednoglasno podržana. Ali je sporan izbor gradske pijace za lokaciju, pa je pokrenuta peticija koju građani potpisuju u susret sednici Skupštine opštine koja je zakazana za 24. decembar. Posebnu peticiju protiv postavljanja spomenika na pijaci potpisala su 34 zakupca tezgi, koji smatraju da je ovim potezom ugrožena njihova egzistencija.

Ovih dana hercegnovska pijaca našla se na listi 30 najboljih marketa sa lokanim proizvodima u izboru Financial Times-a. Kakva će biti njena buduća sudbina ostaje da se vidi.

(Telegraf.rs)