Hrvatska vlada traži reviziju paprene presude suda u Zagrebu u vezi PVO sistema S-300
Vlada HR će tražiti reviziju dela presude po žalbi trgovca oružjem Zvonka Zubaka
Hrvatska Vlada će podneti zahtev za reviziju dela postupka u kojem je, prema pravosnažnoj presudi, u obavezi da trgovcu oružja Zvonku Zubaku vrati PVO sistem S-300 ili isplati 200 miliona dolara sa zakonskim zateznim kamatama od 1997. godine.
Hrvatska je pravosnažno izgubila spor sa trgovcem oružjem Zvonkom Zubakom u slučaju raketnog sistema S-300. Prema pravosnažnoj presudi Hrvatska mora Zubaku ili da vrati isporučene delove sistema ili da plati 200 miliona dolara sa kamatama od 1997. godine.
S obzirom na to da Vlada prema presudi mora da nadomesti štetu Zubaku u roku od 15 dana od pravosnažnosti presude, koja je doneta 25 septembra, iz Vlade kažu da će tražiti reviziju dela postupka.
U odgovoru na upit zagrebačke N1, iz Vlade su odgovorili da će reviziju tražiti u delu koji se odnosi na obvezu Hrvatske da preda isporučene delove sistema, odnosno da se te obaveze može osloboditi isplatom tužitelju protivrednosti tih komponenti sistema prema cenama iz aprila 1997. godine sa zakonskom zateznom kamatom.
Hrvatska je, naime, nakon 22 godine izgubila pravnu bitku s preduzetnikom Zubakom, a prema informacijama sa Županijskog suda u Zagrebu, ovo je deo nepravosnažne presude koja je preokrenula raniju odluku u korist države.
Sistem S-300 nabavljen je tokom 1994. godine putem crnog tržišta, uprkos tadašnjoj zabrani UN na uvoz oružja. Problem dodatno komplikuje činjenica da se uopšte ne zna gde se sistem trenutno nalazi.
Deo opreme bio je prikazan na vojnoj paradi 1995. godine, ali pitanje je može li se sada pronaći ili vratiti. Prvobitna presuda Opštinskog građanskog suda u Zagrebu odbacila je Zubakovu tužbu, a ova poslednja je doneta nakon dugotrajnog sudskog procesa i okrenula je situaciju u korist Zubaka.
Istovremeno je, međutim, postavila i niz pitanja vezano za realizovanje presude i budućim koracima države. Inače, Zubak nedavno kupio fabriku eksploziva Vitezit u Vitezu za više od deset miliona KM, ali još nisu stvoreni svi uslovi za pokretanje proizvodnje.
(Telegraf.rs/Tanjug)