Oluja u Bitolju napravila haos: Iščupano drvo koje postoji dva i po veka
Jak vetar koji je u petak pogodio Bitoljsku oblast pokosio je stotine stabala u nacionalnom parku, a prepolovio čuveni četinar, koji je najstariji dokaz postojanja molike.
Simbol i ponos Bitoljaca, najstarija molika Pelistera, otišla je u istoriju. Čuveni četinar star 250 godina, ispod kojeg je prošao svaki Bitoljanin, pre dva dana nije izdržao nalet jakog vetra.
Zaposleni u NP "Pelister" zajedno sa stručnjacima, danas su pregledali područja na kojima je vetar naneo najveću štetu u molikinoj šumi.
U centralnom delu je najstarija molikina šuma i tu je zapravo pričinjena najveća šteta, oštećeno je oko 150 stabala na površini od stotinu hektara, kaže Zoran Projčevski, inženjer šumarstva NP Pelister Bitola.
Lokacija kod pokošenih molika jedna je od najposećenijih u NP "Pelister", nalazi se u blizini hotela "Molika", pa je ovaj deo zauvek izgubio izuzetno atraktivnu šumu sa veličanstvenom panoramom. Međutim, profesorka sa Šumarskog fakulteta Jane Acevski kaže da je to prirodan proces.
Većina debla molike su starija, iznutra trunu i samo je pitanje vremena, a i jačine vetrova i veličine snega, kada će se iščupati ili polomiti. To je prirodan proces, kaže prof. dr Acevski.
Direktor NP Pelister Ivančo Toševski, koji je preuzeo dužnost pre nekoliko dana, smatra da revitalizacija molikine šume ranije nije sprovedena zbog straha od reakcija javnosti. On smatra da su potrebne odgovarajuće mere za zaštitu molike.
Činjenica je da su institucije koje su zadužene za zaštitu prirode bile maksimalno oprezne da ne dođu na osudu javnosti, piše Telma.
Nemački botaničar August Grizebah je 1839. godine prvi put dokazao postojanje mollike nakon istraživanja ovde na planini Baba. Makedonski bor, kako mu je zvanično ime, izuzetno je značajna endemska vrsta, a to je i razlog da je Pelister 1948. godine, prvi u zemlji, proglašen nacionalnim parkom.
(Telegraf.rs/Telma)